İşgalciler Ukraynalı aktivisti "terörizmle" suçluyor

10 Ekim 2019, 12:38

İşgal edilen Kırım’da FSB görevlileri tarafından kaçırılarak gözaltına alınan Oleg Prihodko’ya yöneltilen suçlama belli oldu.

Avukat Nazim Şeyhmambetov’un açıklamasına göre Prihodko, Rusya Ceza Kanunu 205. maddesi (terörizm eylemi) ve 223.1. maddesi (patlayıcı maddeleri ve cihazlarının yasa dışı üretimi) çerçevesinde suçlanıyor.

Oleg Prihodko’nun eşi Lyudmila Prihodko’nun da, soruşturma kapsamında tanık olarak dinleneceği öğrenildi.

Bilindiği gibi, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalci güçlerin Ukrayna yanlısı aktivist Oleg Prihodko’yu kaçırdığı bildirilmişti.

OLEG PRİHODKO DAHA ÖNCEDE TAKİBATA UĞRAMIŞTI!

Ukrayna yanlısı aktivist Oleg Prihodko, daha önce de, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde yönetiminin takibatına uğramıştı.

Aktivistin evinde aramalar düzenlenmişti. İşgalciler Prıhodko’nun telefonunda bulduğu dövmeli gençlik fotoğrafı dolayısıyla onu Rusya İdari Kanununun 20.3. maddesini (Nazi veya aşırıcı örgütlerinin sembollerini sergileme) ihlal etmekten suçlu bulunarak 2 bin ruble para cezasına çarptırılmıştı.

Aktivist ise arabasında Ukrayna ve Kırım Tatar bayrakları asılı olduğu ve evinin bahçesinde Ukrayna bayrağı dalgalandığı için işgalcilerin baskısına uğradığını ileri sürmüştü.

Kırım'ın işgali
Oleg Prihodko
Rus baskısı
Bunlara da bakın: