İşgalciler, Ukraynalı aktivist Prihodko'yu din adamıyla görüştürmüyor

30 Aralık 2019, 19:36

Rus işgali altındaki Kırım’da, işgalciler tarafından sözde terör eylemi hazırlamakla ve yasa dışı silah üretimi ile suçlanan Ukraynalı aktivist Oleg Prihodko’nun din adamıyla görüşmesine izin verilmedi.

Konu ile ilgili açıklama yapan avukat Nazim Şeyhmambetov, “Bugün tutukevinde Oleg Prihodko’yu ziyaret ettim. Kendisiyle, soruşturmanın durumunu ve bazı konularda yapacağımız itirazları görüştük. Oleg Prıhodko, yaptığımız başvurulara rağmen kendisine papazla görüşmeye izin verilmediğini anlattı.” ifadelerini kullandı.

Daha önce, işgalci mahkeme, Ukraynalı aktivist Oleg Prihodko’nun tutukluluk süresini 10 Şubat 2020 tarihine kadar uzatma kararı almıştı.

FSB, GÜYA TERÖR EYLEMİNİ ENGELLEDİ!

FSB, 9 Ekim 2019 tarihinde Prıhodko’nun evinde arama düzenlemişti. FSB görevlileri aramadan sonra yaptıkları açıklamada, garajda 200 TNT tipi patlayıcı, el bombası pimi ve yaralayıcı parçalar (doğranmış kaynak elektrotları) bulduğunu iddia etmişti.

İşgalciler, Prihodko’nun güya Sak kentinde bulunan valilik binasını patlatma girişimi için hazırlandığını ve Prıhodko’nun alıkonulmasıyla terör eyleminin önlendiğini ileri sürdü.

Avukat Nazim Şeyhmambetov, Prihodko’nun Rusya Ceza Kanunu 205. maddesi (terörizm eylemi) ve 223.1. maddesi (patlayıcı maddeleri ve cihazlarının yasa dışı üretimi) çerçevesinde suçlandığını açıklamıştı.

İşgalci mahkeme Ukraynalı aktivist hakkında tutuklama kararı almıştı.


Oleg Prihodko
Rus baskısı
Bunlara da bakın: