İşgalciler tarafından alıkonulan KTMM üyesi serbest bırakıldı

Haberler
Anife Bilal
09 Eylül 2021, 10:43
Anife Bilal
09 Eylül 2021, 10:43

Rus işgali altındaki Kırım’da, işgalci güçler tarafından kaçırılan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyesi Eldar Mensitov serbest bırakıldı. Gece yarısı evinden götürülen Mensitov, alıkonulduktan 20 saat sonra serbest bırakıldı.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatı, dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Müdürlüğü binasında alıkonulan 51 yaşındaki Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyesi Eldar Mensitov’un, serbest bırakıldığını duyurdu. Avukat Refat Yunus, FSB’nin Mensitov’u sorguladığı belirterek, “İfadesi alındı ve daha sonra evine bırakıldı. Şu an çok yorgun ama sağlık durumu iyi” ifadelerini kullandı.

MENSİTOV GECE YARISI ALIKONULDU

İşgalci güçler 7 Eylül’de akşam saatlerinde KTMM üyesi Elder Mensitov’un evine baskın yaptı. Mensitov’un evinde yapılan aramanın, 7 Eylül saat 21.00 civarında başladı ve yaklaşık saat 24.00 civarında sona erdi. Aramadan sonra işgalci güçler, 51 yaşındaki Mensitov’u adresi belirlenemeyen bir yere götürdü. Mensitov’un, Anğara köyünde gaz borusu hattına düzenlenen “saldırı” davası çerçevesinde alıkonulduğunu ifade edilmişti.

Eldar Mensitov, işgalcilerin, Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na karşı açtığı sözde dava çerçevesinde tanıklık etmişti. Kremlin kontrolündeki sözde Arman Pazarı (Armyansk) Şehir Mahkemesinde, 18 Haziran 2021 tarihinde, düzenlenen duruşmada, savunma tanığı olarak ifade vermişti.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA KIRIM TATARLARINA BASKI

Rus istihbaratından bugün yapılan açıklamada Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen sözde “sabotaj eyleminin” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiğini ileri sürdü.FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etti. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verildi.

KTMM BAŞKAN YARDIMCISI CELAL DAHİL 5 KIRIM TATARI ALIKONULDU

Bilindiği gibi işgal altındaki Kırım’da, 3 ve 4 Eylül günleri içinde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in yanı sıra 4 Kırım Tatarı (Eldar Odamanov, Aziz Ahtemov, Asan Ahtemov, Şevket Useinov) daha alıkonuldu. Kırım Tatarlarının götürüldüğü yer hakkında hiçbir açıklama yapılmadı. İlk Kırım Tatarının alıkonulmasında bir buçuk gün geçtikten sonra işgalcilerden alıkonulan Kırım Tatarlarının bulunduğu yere dair açıklama yapıldı. Sözde soruşturma görevlisi Vitaliy Vlasov, avukat İslam Velilayev’e yaptığı açıklamada alıkonulan 5 Kırım Tatarının FSB binasında tutulduğunu bildirdi.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında, tutuklama cezası kararı alındı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerinde FSB görevliler tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açıldı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı aldı.

3 KIRIM TATARI 4 KASIM’A KADAR TUTUKLU KALACAK

Bilindiği gibi, sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, dün KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında 4 Kasım’a kadar tutuklama kararı aldı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal’i “sabotaja yardım etmek” ile suçluyor.