İşgalciler, siyasi tutsak Asan Ahtemov'u 43 gündür karantinada tutuyor

Haberler
Anife Bilal
21 Ekim 2021, 15:57
Anife Bilal
21 Ekim 2021, 15:57

Rus işgalci yönetimi, Kırım Tatar siyasi tutsak Asan Ahmetov’a baskı uygulamaya sürdürüyor. Avukat Ayder Azamatov, düzmece bir dava çerçevesinde 4 Eylül’de hukuksuz bir şekilde alıkonulan Kırım Tatarı Asan Ahtemov’un 43 gündür karantinada tutulduğunu duyurdu.

Avukat Ayder Azamatov, işgalci yönetiminin siyasi tutsak Asan Ahtemov’a baskı uygulamaya devam ettiğini bildirdi. Avukat Azamatov, bugün yaptığı açıklamada normal prosedüre göre gözaltına alınan kişilerin karantinada en fazla 14 gün tutulduğuna dikkat çekerek, “Asan Ahtemov’un özel hücrede tutulması artık karantina ile hiçbir ilgisi yok. Bu, ona uygulanan yasa dışı baskının bir örneğidir, çünkü Asan kendisine uygulanan işkencelerden sonra verdiği ifadeyi reddetti. Şimdi ise bu tür baskılara maruz bırakılıyor. Bana göre, bir neden olmadan karantina hücresinde tutarak 43 gün boyunca Asan’a psikolojik baskı uygulanıyor” ifadelerini kullandı.

EŞİNİN GÖNDERDİĞİ GIDALAR SİYASİ TUTSAĞA ULAŞMIYOR: TARİHİ GEÇMİŞ KÜFLÜ EKMEK VERİLDİ!

Bunun dışında avukat, Asan Ahtemov’un eşinin gönderdiği yemeklerin siyasi tutsağa iletilmediğini de bildirdi. Tutukevine 16 Ekim’de Asan Ahtemov için gıda paketi bırakıldığını belirten Azamatov, “Ancak, Ahtemov’a bu gıda paketi ulaştırılmadı. Bunun yerine ona 2010 yılında üretilmiş, küflenmiş iki ekmek verildi. Daha önce de akrabalarının tutukevine bıraktığı ilaç paketinin yerine Asan’a bilinmeyen birkaç hap verildi.” dedi.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA KIRIM TATARLARINA BASKI

Rus istihbaratından 7 Eylül 2021 tarihinde yapılan açıklamada, Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde sözde “sabotaj eyleminin” düzenlendiği iddia edilirken “sabotajın” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiği ileri sürüldü. FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etti. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verildi.

3 KIRIM TATARI 4 KASIM’A KADAR TUTUKLU KALACAK

Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 6 Eylül’de KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında 4 Kasım’a kadar tutuklama kararı aldı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal’i “sabotaja yardım etmek” ile suçluyor.

ALIKONULAN KIRIM TATARLARINA İŞKENCE UYGULANDI

İşgalciler günler boyunca Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un bağımsız avukatlara görüşmesine izin vermedi. Daha sonra büyük çabalar sonucu müvekkil ile görüşen avukat Ayder Azamatov, işgalci Rus güçlerinin Kırım Tatarlarına işkence uyguladıklarını anlattı.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov için tutuklama cezası kararı alındı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerinde FSB görevlileri tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 193. maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açıldı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı aldı.