İşgalciler, siyasi tutsak Asan Ahtemov'un suçlamasını ağırlaştırdı

Haberler
Anife Bilal
18 Kasım 2021, 12:58
Anife Bilal
18 Kasım 2021, 12:58

İşgalci yönetim, kurmaca suçlamalar neticesinde Kırım’da kaçırılan, acımasız işkencelere maruz bırakılan ve ardından sözde mahkemece tutuklanan Kırım Tatar siyasi tutsak Asan Ahtemov’a yöneltilen suçlamalara bir yenisini daha ekledi. Avukat Ayder Azamatov, siyasi tutsak Ahtemov’un daha önce olduğu gibi işgalcilerin yönelttiği suçlamaları reddettiğini bildirdi.

Rus işgali altındaki Kırım’da, 4 Eylül 2021 tarihinde işgalci güçler tarafından evinden kaçırılan ve bir gün boyunca acımasız işkencelere maruz bırakılan Kırım Tatar siyasi tutsak Asan Ahtemov’a yöneltilen “suçlamanın” ağırlaştırıldığı duyuruldu. Avukat Ayder Azamatov, dün yaptığı açıklamada işgalcilerin, Asan Ahtemov’a yöneltilen suçlamalara bir tane daha eklediğini bildirerek, “Asan’a patlayıcı cihazın kaçakçılığı (Rusya Ceza Kanununun 226. maddesinin 3. fıkrası) suçlaması yöneltildi. İlgili madde, 7 ile 12 yıl hapis cezası öngörüyor. Bu Asan Ahtemov’a yöneltilen 3. suçlamadır… Amaçları suçlamayı olabildiğince ağırlaştırarak Asan’ı korkutmaktır.” ifadelerini kullandı.

Siyasi tutsak Ahtemov’un suçlamaları kabul etmediğini aktaran avukat, “Halkına verilen destek için teşekkür etti ve özgürlüğü için yasal yollarla mücadele etmeye hazır olduğunu bildirdi. Suçunu kabul etmiyor ve kendisine karşı zulmünün siyasi amaçlı olduğunu düşünüyor.” diye kaydetti.

AYNI SUÇLAMA NARİMAN CELAL’E DE YÖNELTİLDİ

Bilindiği gibi işgalciler, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı, siyasi tutsak Nariman Celal’e de “patlayıcı cihazın kaçakçılığı suçlamasını” yöneltti.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA KIRIM TATARLARINA BASKI

Rus istihbaratından, 7 Eylül 2021 tarihinde yapılan açıklamada, Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde sözde “sabotaj eyleminin” düzenlendiği iddia edilirken “sabotajın” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiğini ileri sürdü. FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etti. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verildi.

3 KIRIM TATARI 4 KASIM’A KADAR TUTUKLU KALACAK

Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 6 Eylül’de, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında 4 Kasım’a kadar tutuklama kararı aldı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Nariman Celal, Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle ile suçluyor.

ALIKONULAN KIRIM TATARLARINA İŞKENCE UYGULANDI

İşgalciler günler boyunca Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un bağımsız avukatlara görüşmesine izin vermedi. Daha sonra büyük çabalar sonucu müvekkil ile görüşen avukat Ayder Azamatov, işgalci Rus güçlerinin Kırım Tatarlarına işkence uyguladıklarını anlattı.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında, tutuklama cezası kararı alındı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerinde FSB görevliler tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açıldı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı aldı.