İşgalciler, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal'e yöneltilen suçlamayı ağırlaştırdı

Haberler
Anife Bilal
23 Eylül 2021, 11:53
Anife Bilal
23 Eylül 2021, 11:53

İşgalci Rus güçleri, kurmaca suçlamalar neticesinde Kırım’da kaçırılan ve ardından sözde mahkemece tutuklanan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal’e yöneltilen suçlamayı yine değiştirdi. Avukat Nikolay Polozov, KTMM Başkan Yardımcısı’na yöneltilen suçlamanın daha da ağırlaştırıldığını duyurdu.

Rus işgalci güçleri tarafından, 4 Eylül’de yasa dışı olarak alıkonulan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal’e yöneltilen “suçlama” bir kere daha ağırlaştırıldı. Kırım Haber Ajansına açıklamalarda bulunan avukat Nikolay Polozov, “FSB’nin iddiasına göre Celal, Rusya Ceza Kanununun 281. maddesinin 2. fıkrasının A paragrafı uyarınca organize grubun bir parçası olarak sabotaj yapmakla suçlanıyor; 12-20 yıl hapis cezası. Ayrıca  Rusya Ceza Kanunun 222.1 maddesinin 4. fıkrası uyarınca organize grubun bir parçası olarak ateşli silah ve patlayıcıları yasa dışı satın alma, depolama, taşımakla suçlanıyor (10-15 yıl hapis cezası)” diye bildirdi.

Nariman Celal’in suçlamaları kabul etmediğini belirten avukat şunları söyledi:

FSB, suçlamaları olabildiğince ağırlaştırmaya karar verdiği için bunu yaptı. Birkaç gün önce, aynı suçlamalar Asan Ahtemov’a da yöneltildi. Şimdi ise Nariman Celal. Soruşturma sonuçlarına göre bile Nariman’ın patlayıcı cihazları depolamak, nakletmek ve benzeri şeylerle hiçbir ilgisinin olmamasına rağmen yine de ona bu suçlamaların yöneltilmesi saçmalıktır.”

Avukat, bir sonraki duruşmanın 14 gün içinde yapılmasının planlandığını belirtti.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA KIRIM TATARLARINA BASKI

Rus istihbaratından, 7 Eylül 2021 tarihinde yapılan açıklamada, Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde sözde “sabotaj eyleminin” düzenlendiği iddia edilirken “sabotajın” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiğini ileri sürdü. FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etti. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verildi.

3 KIRIM TATARI 4 KASIM’A KADAR TUTUKLU KALACAK

Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 6 Eylül’de, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında 4 Kasım’a kadar tutuklama kararı aldı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal’i “sabotaja yardım etmek” ile suçluyor.

ALIKONULAN KIRIM TATARLARINA İŞKENCE UYGULANDI

İşgalciler günler boyunca Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un bağımsız avukatlara görüşmesine izin vermedi. Daha sonra büyük çabalar sonucu müvekkil ile görüşen avukat Ayder Azamatov, işgalci Rus güçlerinin Kırım Tatarlarına işkence uyguladıklarını anlattı.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında, tutuklama cezası kararı alındı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerinde FSB görevliler tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açıldı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı aldı.