İşgalciler, Kırım Tatarlarına baskı uygulamayı sürdürüyor

Haberler
Anife Bilal
16 Aralık 2020, 17:40
Anife Bilal
16 Aralık 2020, 17:40

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde yönetimi, Kırım Tatar aktivistlere baskı uygulamaya devam ediyor. Kırım Dayanışması sivil teşkilatı, sözde polis görevlilerinin dört Kırım Tatar aktivisti daha “ziyaret ettiğini” bildirdi.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatı, sözde polis görevlilerinin 15 Aralık 2020 tarihinde çeşitli bahaneleri öne sürerek dört Kırım Tatar aktivistin evine “ziyaret” gerçekleştirdiğini duyurdu.  Teşkilat, sözde polis görevlilerinin daha önce de Kırım’ın farklı yerlerinde yaşayan Kırım Tatar aktivistler ve Kırım Tatar siyasi tutsakların akrabalarını “ziyaret ettiğini” bildirmişti. Kırım Tatar aktivistler işgalci görevlilerin bu tür eylemlerini baskı olarak değerlendiriyor.

SÖZDE ÖNLEYİCİ SOHBET DÜZENLİYORLAR

Açıklamaya göre, işgalci görevliler, dün Kırım Tatar aktivistler Ayder Kurtbekov, Ernest Celilov, Ruslan Rüstemov, Aziz Karahalilov’un evlerine ziyaretler düzenledi. Kırım Tatar aktivistleri ziyaret eden sözde polis görevlileri kendilerine, ellerinde olan bir listeye göre insanları ziyaret ederek onlarla “önleyici sohbetler” düzenleme görevinin verildiğini anlattı.

KIRIM TATARLARINA BASKI UYGULAMAK İÇİN YAPILIYOR

Kırım Dayanışması, işgalci görevlilerin çeşitli bahanelerle son günlerde 20’den fazla Kırım Tatarının evini ziyaret ettiğini belirtti. Daha önce siyasi tutsak Seyran Saliyev’in eşi, siyasi tutsakların çocuklarına yardım sağlayan Kırım Çocukluğu projesinin koordinatörü Mumine Saliyeva, işgalci görevlilerin söz konusu ziyaretlerinin Kırım Tatar aktivist ve siyasi tutsakların ailelerine baskı uygulamak amacını taşıdığını kaydederken, “Bana göre bu tür eylemlerle, bize Kırım’daki herhangi bir aktivizmin kolluk kuvvetlerinin gözetimi altında kalmaya devam ettiğini bir kere daha hatırlatıyorlar.” ifadelerini kullandı.