İşgalciler, Kırım Tatar siyasi tutsakları sözde referandumda oy kullanmaya zorlamaya devam ediyor

Haberler
Anife Bilal
01 Temmuz 2020, 18:08
Anife Bilal
01 Temmuz 2020, 18:08

İşgalciler bir Kırım Tatar siyasi tutsağı daha Rusya Anayasa değişikliği referandumunda oy kullanmaya zorladı.

Avukat Nazim Şeyhmambetov, işgal edilen Kırım’ın Akmescit kentindeki 1 numaralı tutukevi görevlilerinin Kırım Tatar siyasi tutsak Şaban Umerov’a Rusya’daki skandal anayasa değişikliği referandumunda oy kullandırtmak için onu tehdit ettiğini bildirdi.

UMEROV OY KULLANMAK İSTEMEDİĞİNİ BİLDİRDİ

Avukat konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Tutukevi görevlilerden biri Umerov’un oylamada oy kullanması gerektiğini anlattı. Buna karşı Umerov, oylamada oy kullanmak istemediğini bildirdi. Bundan sonra tutukevi görevlileri Umerov’a neden oylamaya katılmadığını sormaya başladı. Kısa süren konuşmadan sonra tutukevi görevlisi Umerov’a hücreye geri dönme emri verdi. 5-10 dakika sonra hücreye tutukevi müdür yardımcısı ve birkaç görevli daha gelerek Umerov’dan oy kullanmasını talep etti. Umer bir kere daha oy kullanmayacağını açıkladı.” diye anlattı.

KONUŞMALAR İŞE YARAMAYINCA İŞGALCİLER TEHDİTLER SAVURDU

Avukat bu olaydan sonra tutukevi görevlilerin birkaç kere daha Umerov’un hücresine geldiğini ve onu tehdit ederek oy kullanmaya zorladığını belirterek, “Tutukevi görevlilerden biri, Umerov’a hücresinde devamlı aramalar yapılacağını, yaz sıcağına rağmen pencerenin açılmasına izin verilmeyeceğini ve buna benzer tatsız şeylerin yaşanacağını ayrıca tüm bunların Umerov’la birlikte aynı hücrede tutulan kişileri de etkileyeceğini söyledi. Bundan sonra Umerov, yine oy kullanmayacağını bildirerek hücrede onunla birlikte tutulan kişilerle iyi geçindiğini ve oy kullanmadığı için onların da zarar görmesini istemediğini söyledi. Tutukevi görevlisi Umerov’a bundan sonra hayatının zorlaşacağını bildirerek hücreyi terk etti.” diye  bildirdi.

SEYTUMEROV’A DA BASKI YAPILMIŞTI

Daha önce psikiyatri hastanesine sevk edilen Kırım Tatar siyasi tutsak Seytumer Seytumerov’a Rusya’daki anayasa değişikliği referandumunda oy kullanması için baskı yapıldığı bildirilmişti.

İLGİLİ HABER: İşgalciler, Kırım Tatar siyasi tutsakları anayasa değişikliği referandumunda oy kullanmaya zorluyor

İŞGALCİLERİN TOPLU BASKINI

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart 2019 tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskın düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin, bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskınlar sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un bulunduğu yeri hala tespit edilemedi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında tutukluluk kararı verdi.

Cemil Gafarov, Akim Bekirov, Farhad Bazarov, Enver Ametov, Riza İzzetov, Bilal Adilov, Mecit Abdurahmanov, Tofik Abdulgaziyev, Alim Karimov, İzet Abdullayev, Asan Yanikov, Server Gaziyev, Rüstem Seythalilov, Rüstem Şeyhaliyev, Şaban Ümerov, Ruslan Süleymenov, Yaşar Muedinov, Seyran Murtaza, Erfan Osmanov, Seytveli Seytabdiyev 27 Mart 2019’da alıkonuldu; Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov, Remzi Bekirov 28 Mart 2019’da alıkonuldu.

27-28 Mart 2019 tarihlerinde işgalciler tarafından alıkonulan Kırım Tatarı halen hapiste tutuluyorlar.

Daha sonra işgalciler tarafından 16 Mart 2019’da alıkonulan Raim Ayvazov ve 10 Haziran 2019’da alıkonulan Eskender Süleymanov da aynı “davaya” dahil edildiler.