İşgalciler Kırım Tatar siyasi tutsak Yanikov’un ana dilinde tanıklık etmesini yasakladı

Güncel
Elvina Khalilova
11 Ekim 2020, 18:15
Elvina Khalilova
11 Ekim 2020, 18:15

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesi, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsaklardan Asan Yanikov’un ana dili olan Kırım Tatar dilinde tanıklık etmesini yasakladı.

Kırım Dayanışması’nın aktardığına göre, sözde mahkeme 9 Ekim 2020 tarihinde düzenlenen duruşma sırasında Yanikov’un tutukluluğunun uzatılmasına karşı verilen itiraz dilekçesini inceledi. Duruşma başından beri Yanikov tercüman istemesine rağmen, sözde mahkeme sanığın hakkını kötüye kullandığını ileri sürdü.

“HAKİM MÜVEKKİLİMİN YABANCI BİR DİLDE KONUŞTUĞUNU SÖYLEDİ…”

Yanikov’un avukatı Safiye Şabanova konuya ilişkin açıklamada, “Duruşma sırasında müvekkilimin ana dilinde konuşma ve tanıklık etme hakkı ihlal edildi. Bununla birlikte hakim Yanikov’un güya “ifade vermek istemediğini” ve “yabancı bir dilde konuşmak istediğini” iddia etti.” dedi.

MAKEME DİLEKÇELERİ REDDETTİ

Bunun dışında sözde mahkeme Yanikov’un sağlık durumu kötüleştiğinden dolayı avukatın Kırım “savcılığına” verdiği şikayetin davaya dahil edilmesi talebini ve Yanikov’un tutukluluğunun uzatılmasına karşı verilen itiraz dilekçesini reddetti. 

KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAK, 2 AYDIR KORKUNÇ ŞARTLARDA TUTULUYOR

Daha önce Kırım Tatar siyasi tutsaklardan Asan Yanikov‘un, iki aydır sağlıksız koşullarda bir koğuşta tutulmasından ötürü sağlık durumun kötüleştiği belli oldu.

İŞGALCİLERİN TOPLU BASKINI

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart 2019 tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskın düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

Toplu baskında alıkonulanlardan biri de Asan Yanikov’du. Kırım Tatarı Asan Yanikov, Rusya Ceza Kanununun 205.5. maddesinin 2. Fıkrasına göre terör örgütü olarak kabul edilen bir örgütünün üyesi olmakla (20 yıla kadar hapis cezasını öngörüyor), Rusya Federasyonu Ceza Kanununun 30. maddesinin 1. fıkrası ve 278. maddesine göre şiddet kullanarak iktidarı ele geçirmeye hazırlıkla (10 yıla kadar hapis cezası) suçlanıyor.

Kremlin esiri Asan Yanikov, Kırım Tatar aktivistiydi. İşgalcilerce alıkonulmadan önce, Rus işgali altındaki Kırım’da açılan siyasi güdümlü davaların duruşmalarına katılıyor, evlerine baskınlar düzenlenen Kırım Tatarlarını yalnız bırakmıyordu.