İşgalciler, Kırım Tatar siyasi tutsak Maşaripov’u bağımsız psikiyatri incelemesine göndermedi!

Haberler
Anife Bilal
29 Nisan 2021, 10:20
Anife Bilal
29 Nisan 2021, 10:20

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Temyiz Mahkemesinde, dün Kırım Tatar siyasi tutsak Yunus Maşaripov’un temyiz davası görüldü. İşgalci mahkeme, savunmanın itirazını reddederek Maşaripov’un bağımsız psikiyatri muayenesinden geçmesine izin vermedi.

Kırım Tatar siyasi tutsak Yunus Maşaripov’un yargılanma süreci devam ediyor. Kırım’ın sözde Temyiz Mahkemesinde, dün yapılan duruşma sırasında işgalci mahkeme, savunmanın Maşaripov’u bağımsız psikiyatri muayenesinden geçirilmesi talebini reddetti.

Bağımsız psikiyatri muayenesi talebi ile ilgili açıklamada bulunan avukat Aleksey Ladin, “Daha önce uzmanlar Maşaripov hakkında çelişkili ve şüpheli sonuçlar çıkardı. Bu dava iki kere görüldü ve bir kere daha temyiz incelemesine gönderildi.” dedi.

Maşaripov’un şu an Rusya’daki Volgograd şehrindeki psikiyatri hastanesinde zorunlu tedavi gördüğü belirtildi. Daha önce Rus mahkemesi, Kırım Tatar siyasi tutsak Yunus Maşaripov’un davasının yeniden görülmesi kararı aldı. Temyiz mahkemesinin kararına göre, Maşaripov’un davası, Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesinde başka bir heyet tarafından yeniden görülecek.

YUNUS MAŞARİPOV DAVASI

27 Eylül 2017’de kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğrayan Maşaripov, darp edilerek  Yalta’daki FSB ofisine götürülmüştü. Maşaripov, FSB ofisinde yapılan sorgu sırasında kendisinin darp edildiğini, elektrikle işkence gördüğünü ve işkence altında kendisinin “Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) casusu olduğu ve emirleri yerine getirdiğini” söylemek zorunda kaldığını bildirmişti.

Maşaripov daha sonra mahkemede yaptığı açıklamada işkence altında verdiği ifadeleri yalanlamıştı. 

Kasım 2018’de sözde Yalta Şehir Mahkemesi, Kırım Tatarı Yunus Maşaripov’u patlayıcı madde depolama, taşıma ve bomba yapmakla suçlu buldu ve onu 4 yıl hapis cezası ile 110 bin ruble para cezasına çarptırmıştı. Maşaripov söz konusu “kararı” itiraz etti. 

Temyiz mahkemesi alınan kararı kaldırdı ve davayı yeniden görülmesini istedi. Kırım’daki sözde Yalta Şehir Mahkemesi 3 Mart 2020 tarihinde Maşaripor’u suç eyleminde bulunduğu ama güya akli dengesinin yerinde olmadığını için bir sağlık kurumunda zorunlu psikiyatrik tedavisi altına alınmasına kararı almıştı.