İşgalciler Kırım Tatar hak savunucusuna baskı uygulamaya devam ediyor

09 Aralık 2019, 10:56

İşgalciler, Kırım Tatar insan hakları savunucusu Abdureşit Cepparov’u bir kere daha işgal edilen Kırım’ın idari sınırındaki kontrol noktasında alıkoydu.

Konu ile ilgili açıklama yapan Abdureşit Cepparov, “İlk önce beni 2.5 metre boyunda ve 4 metre eninde özel bir kafeste tuttular, daha sonra bir odaya aldılar. Talep ettiğim gibi bana haklarımı okudular. Ben, kendime karşı ifade vermemi engelleyen, ‘anayasanın 51. maddesine başvurabilir miyim’ diye sordum. Bana, bunu yaparsam 3 saatten daha uzun süreceğini söylediler. Tek başıma olmadığım için benimle birlikte olan insanları fazla bekletmemek için sorularına cevap vermeye karar verdim.” ifadelerini kullandı.

Daha sonra eşyalarının incelendiğini belirten Cepparov, “Çantamı altüst ettiler. Tüm bunlar kameraya çekildi. Daha sonra beni belime kadar soydular. Her şey tutanağa kaydedildi. Tüm bunlar 2.5 saat devam etti.” diye kaydetti.

Daha önce işgalcilerin, 8 Aralık 2019 tarihinde işgal edilen Kırım’ın idari sınırındaki “Çongar” kontrol noktasında ünlü Kırım Tatar insan hakları savunucusu Abdureşit Cepparov’u alıkoyduğu bildirilmişti.


Abdureşit Cepparov
Kırım Tatarlarına baskı
Bunlara da bakın: