İşgalciler, Kırım Tatar Bayrak Günü öncesi "uyarı kağıtları" dağıtıyor

Haberler
Anife Bilal
22 Haziran 2021, 17:21
Anife Bilal
22 Haziran 2021, 17:21

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalci güçler, 26 Haziran Kırım Tatar Bayrak Günü öncesinde Kırım Tatar aktivistlere “uyarı kağıtları” dağıtmaya başladı. Sözde polis görevlilerinin, en az 5 Kırım Tatar aktiviste uyarı kağıdı getirdiği bildirildi.

Kırım’ın işgalci yönetimi çeşitli bahaneler kullanarak Kırım Tatarlarına baskı uygulamaya devam ediyor. 26 Haziran Kırım Tatar Bayrak Günü öncesinde sözde polis görevlilerinin Kırım Tatar aktivistlere uyarı kağıdı dağıtmaya başladığı duyuruldu. Sosyal medyada yapılan açıklamalara göre, sözde savcılık Kırım Tatar Milli Kurultayı Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlya, Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi Emine Avamileva, Kırım Tatar aktivistleri Elmaz Akimova ve Rolan Osmanov, Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi Edem Dudakov’a  “uyarı kağıtları” gönderdi.

MİLLİ BAYRAĞI GÖNDERE ÇEKMEYİ YASAKLAYAMAZLAR

Konu ile ilgili açıklama yapan Rolan Osmanov, söz konusu uyarı kağıdını, siyasi görüşlerini özgürce ifade ettiği ve milli hak ile çıkarları savunduğu için kendisine uygulanan baskı girişimi olarak gördüğünü vurgulayarak, “Hiç kimsenin, bana altın Tamgalı milli bayrağımı göndere çekmeyi yasaklamaya hakkı yoktur.” diye belirtti.

KIRIM TATAR BAYRAK GÜNÜ

Kırım Tatar Milli Bayrak Günü ilk kez 2010 yılında kutlandı. Aynı yıl düzenlenen 5’inci Kırım Tatar Milli Kurultayında 26 Haziran tarihinin her yıl Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak kaydedilmesi kararı kabul edildi.

Kırım Tatar Bayrak Gününün kutlandığı 26 Haziran tarihinde Kırım’da başkent Akmescit ve diğer yerleşim yerlerinde her yıl binlerce insanın katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyordu. Fakat Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler Kırım Tatar Milli Meclisinin koordinasyonuyla Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarınca Ukrayna’nın ana kısmında gerçekleştirilmeye başladı.