İşgalciler, Kırım Tatar avukat Edem Semedlayev'i alıkoydu!

Haberler
Anife Bilal
26 Mayıs 2022, 15:17
Anife Bilal
26 Mayıs 2022, 15:17

Rusya’nın işgali altındaki Kırım’da işgalci güçler, Kırım Tatar avukat Edem Semedlayev’i alıkoydu. İşgalcilere göre, Semedlayev’in sosyal medyada etiketlendiği paylaşım, “Rusya silahlı kuvvetlerini itibarsızlaştırıyor…”

Rus işgali altındaki Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde Aşırıcılıkla Mücadele Merkezi görevlileri tarafından bugün Kırım Tatar avukat Edem Semedlayev alıkonuldu. Kırım Tatar aktivist Lutfiye Zudiyeva’nın bildirdiğine göre, sözde Aşırıcılıkla Mücadele Merkezi Başkanı Ruslan Şambazov ve sözde Aşırıcılıkla Mücadele Merkezi Başkan Yardımcısı Konstantin Urazov, bir sosyal medya paylaşımı nedeniyle avukat Edem Semedlayev’i alıkoydu.

İşgalciler, alıkonulan avukatın sosyal medya hesabında çıkan bir paylaşımın “Rusya silahlı kuvvetlerini itibarsızlaştırdığını” iddia ediyor.

Birkaç saat alıkonulduktan sonra serbest bırakılan avukat Edem Semedlayev, sosyal medyada yapılan bir paylaşım nedeniyle hakkında idari davanın açıldığını bildirdi.

İŞGALCİ MAHKEMEDEN KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAKLARI SAVUNAN AVUKATA HAPİS CEZASI

İşgalciler çeşitli bahaneler uydurarak siyasi tutsakları savunan avukatlara baskı uyguluyor. Rus işgali altındaki Kırım’ın Akmescit kentindeki sözde Merkez Bölge Mahkemesi, 11 Kasım 2021 tarihinde, Kırım Tatar avukat Edem Semedlâyev’i güya “polis görevlisinin talebine uymamak ile” suçlu bularak hakkında 12 gün tutukluluk ve 4 bin ruble para cezası kararı verdi.

KIRIM’DA RUS İŞGALCİ POLİS GÖREVLİLERİNDEN KIRIM TATARI AVUKATA İKİ AYRI SUÇLAMA!

Sözde Kırım Garnizonu Askeri Mahkemesi binası önünde 25 Ekim’de alıkonulan Kırım Tatarlarına hukuki destek vermek üzere polis karakoluna gelen Semedlâyev ses kaydı almaya başladı. Ancak yasalar buna izin vermesine rağmen sözde polis görevlileri, avukat Semedlâyev’den ses kayıt cihazını kapatmasını istedi. Semedlâyev, söz konusu talebin yasa dışı olduğuna dikkat çektikten sonra sözde polis, avukat hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi çerçevesinde (polis görevlisinin talebine uymamak) tutanak tuttu. 

Daha sonra, polis görevlileri kayıt cihazına ulaşmak için Semedlâyev’den üzerindeki kıyafetleri çıkarmasını istedi. Semedlâyev, ceplerinde olan her şeyi çıkarmaya hazır olduğunu belirtti. Ancak dini inançları yüzünden tamamen soyunmayı reddetti. Polis görevlisi Şambazov, soyunma talebi için Semedlâyev’in vücudunda aşırılıkçı dövmelerin bulunması ihtimalini neden gösterdi ve Semedlâyev söz konusu talebi reddettiği için hakkında aynı suçlamayla bir tutanak daha tutuldu.