İşgalciler eski Kırım Tatar mezarlığının üzerinden boru hattı döşüyor

Haberler
Anife Bilal
21 Nisan 2021, 18:37
Anife Bilal
21 Nisan 2021, 18:37

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde yönetiminin, Yedi Kuyu (Lenino) bölgesindeki Ak-Monay (Kamenskoye) köyündeki eski Müslüman mezarlığı üzerinden doğal gaz boru hattı döşediği bildirildi. İşgalcilerin yaptığı çalışmalar sonucu, insan kemiklerinin etrafa dağıtıldığı belirtildi.

Kırım’ın işgalci yönetimi, Kırım Tatarlarına saygısızlık yapmaya devam ediyor. Kırım Tatar gazeteci Zair Bakkal, Yedi Kuyu (Lenino) bölgesindeki Ak-Monay (Kamenskoye) köyünde, definlerin 1944 Kırım Tatar Sürgününe kadar yapıldığı eski Müslüman mezarlığında doğal gaz boru hattı için hendek açıldığını bildirdi. Söz konusu çalışmalar sonucu, çocuk kemikleri de dahil olmak üzere insan kemikleri etrafa dağıtıldı. Boru hattı çalışmalarının yapıldığı bölgenin insan kemikleri ile dolduğu aktarıldı.

Yerel sakinler, 1944 Sürgününden sonra ilgili mezarın yerle bir edildiğini, mezar taşlarının ise ev inşaatlarında kullandığını anlattı.

SÖZDE MÜFTÜLÜK, YETKİLİLERE BAŞVURDUĞUNU BİLDİRDİ

Öte yandan Kırım’ın FSB kontrolündeki sözde Müftülüğünden yapılan açıklamada, Kırım Tatar mezarlığına karşı yapılan saygısızlığı kınadığını ve durumun çözülmesi için sözde yetkililere başvuru yaptıklarını bildirdi. Daha önce, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın İslam Terek (Kirovskoye) bölgesinde, işgalcilerin Müslüman mezarlığının bulunduğu bir bölgede inşaat çalışmaları başlattığı ve çalışmalar sırasında yer altındaki iskelet kalıntıları gün yüzüne çıktığı bildirilmişti.