İşgalciler, Edem Bekirov’un “mahkemeye” zorla getirilmesini istiyor

19 Mayıs 2020, 20:46

Rus işgali altında bulunan Kırım’da, Kremlin kontrolündeki sözde Simferopol (Akmescit) Merkez Bölge Mahkemesi, Eylül 2019’da Ukrayna ile Rusya arasındaki esir değişimi neticesinde serbest bırakılan Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov’un zorla “mahkemeye” getirilmesini talep etti.

Sözde yargıç, bugün yapılan “duruşma” sırasında savunma tarafının, Edem Bekirov’un Ukrayna’nın ana kısmında hastanede tedaviye devam ettiği yönündeki gerekçesini de reddetti.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Avukat Aleksey Ladin, “Bu duruşmada savcı, Bekirov’un ikamet kaydının Akmescit’te değil de Novooleksiyivka’da olduğuna,  Ukrayna’da tedavi gördüğüne dair belgeleri sunmamıza rağmen mahkemeye zorla getirilmesi için başvurdu. Şu an (Bekirov) risk grubunda bulunuyor ve kamuya açık yerleri ziyaret etmesi doktorları tarafından katiyen yasaklandı.” şeklinde konuştu.

Ladin, sözde yargıç Sergey Demenok’un, savunma tarafının sunduğu belgelerin kopyalarına güvenmediğini, asıllarının ise sunulmadığını bahane ederek iddia makamının talebini kabul ettiğini ve aktivist Edem Bekirov’un 22 Mayıs 2020’de yapılacak “duruşmaya” zorla getirilmesini kararlaştırdığını kaydetti.

Rus işgali altındaki Kırım’da Kremlin kontrolündeki Akmescit (Simferopol) Merkez Bölge Mahkemesi, Eylül 2019’da Ukrayna ile Rusya arasındaki esir değişimi neticesinde serbest bırakılan Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında açılan düzmece davaya ilişkin sözde duruşmaların devam edeceğini duyurmuştu.

 EDEM BEKİROV DAVASI

Herson bölgesindeki Novoaleksiyivka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık 2018 tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaptığı sırada Rus işgalci görevlileri tarafından alıkonulmuştu.

Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov, eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu bildirmişti.

13 Aralık 2018 tarihinde, Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı. FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık 2018 tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçladığı aktarılmıştı.

Bekirov, Ukrayna ve Rusya arasındaki esir değişimi kapsamında 7 Eylül 2019 günü özgürlüğüne kavuşmuştu. Bekirov’un sağlık durumu halen ciddiyetini korusa da tedavi süreci devam ediyor.

Edem Bekirov
Kırım Tatar aktivist
Rus baskısı
Rus zulmü
Bunlara da bakın: