İşgalciler, 8 Kırım Tatar siyasi tutsağın esaretini uzattı!

Güvenlik
Anife Bilal
11 Kasım 2019, 18:10
Anife Bilal
11 Kasım 2019, 18:10

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Akmescit’in Kremlin kontrolündeki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulan dört Kırım Tatarının tutukluluk süresini 3 ay daha uzatma kararı aldı.

Kırım Dayanışmasından yapılan açıklamada, Kırım Tatar siyasi tutsaklar; Tofik Abdulgaziyev, Rüstem Şeyhaliyev, Raim Ayvazov, Bilal Adilov, Farhod Bazarov, Rüstem Seythalilov, Şaban Umerov ve Cemil Gafarov 15 Şubat 2020 tarihine kadar tutuklu kalmaya devam edeceği bildirildi.

İŞGALCİLERİN TOPLU BASKINI

Rus işgali altında bulunan Kırım’da, işgalci FSB güçleri, sözde “Hizb-ut Tahrir” davası ile ilgili, 27 Mart 2019 tarihinde en az 25 Kırım Tatar ailenin evine toplu baskın düzenledi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist de gözaltına alındı. Aktivistlerden birine 5 gün hapis cezası verilirken diğer aktiviste ise 500 ruble para cezası verildi.

Rus işgalciler 28 Mart 2019 tarihinde, bir gün önce Kırım’da bulunan Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskınlar sırasında 4 Kırım Tatarı vatandaşın yerlerini tespit edememişlerdi. Yerlerini tespit edemedikleri 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı.

Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, işgalciler tarafından 27 Mart 2019 tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs 2019 tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart 2019’da yaptığı açıklamada işgalciler tarafından rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.