İşgalciler, bir Kırım Tatar aktivist hakkında daha dava açtı

Haberler
Anife Bilal
12 Ocak 2021, 13:52
Anife Bilal
12 Ocak 2021, 13:52

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın yönetimi, baskılar uygulamaya devam ederek Kırım Tatarlarının direnişini kırmaya çalışıyor. İşgalci mahkemenin, bir Kırım Tatar aktiviste daha celp gönderdiği bildirildi.

Kırım Dayanışması teşkilatı, 11 Ocak 2021 tarihinde yaptığı açıklamada, Kremlin kontrolündeki sözde Karasubazar Bölge Mahkemesinin, Kırım Tatar aktivist İrfan Bekirov’u mahkemeye çağırdığını bildirdi. Açıklamaya göre, işgalci polis görevlileri, Rusya İdari Kanununun 20.6.1. maddesini (acil bir durumda davranış kurallarına uyulmaması) ihlal ettiği iddiasıyla, Bekirov hakkında idari dava açtı. İdari dava 19 Ocak 2021 tarihinde sözde mahkemede görülecek.

SÖZDE POLİS TARAFINDAN ALIKONULMUŞTU

Kırım Tatar aktivist İrfan Bekirov, 3 Kasım 2020 tarihinde Akmescit’teki sözde Kırım Askeri Bölgesi Mahkemesi önünde, Kırım Tatar siyasi tutsaklar Arsen Abhairov, Rustem Emiruseinov ve Eskender Abdulganiyev’e destek vermek amacıyla düzenlenen eyleme katıldığı için sözde polis tarafından alıkonulmuştu.

“İNSANLIK DIŞI MAHKEME KARARLARI KABUL EDİLEMEZ”

Kendisine karşı açılan idari davayı değerlendiren Bekirov, “Kurman Grubu çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarlarına destek vermek için gelmiştim. Bu alıkonulmalar ve insanlık dışı mahkeme kararlarının kabul edilemez olduğunu düşünüyorum. Gönderilen celbi ise eyleme katıldığım için bana uygulanan baskı olarak görüyorum.” dedi.

Daha önce de, 3 Kasım tarihinde alıkonulan yurttaş gazeteciler Ablâmit Ziyadinov ve Vilen Temeryanov hakkında idari davaların açıldığı bildirilmişti.