İşgalciler, 9 Kırım Tatarının tutukluluk süresini uzattı

10 Haziran 2020, 12:54

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde Yüksek Mahkemesi, Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan “Hizb-ut Tahrir Davası” çerçevesinde yasa dışı olarak alıkonulan 9 Kırım Tatar siyasi tutsağın tutukluluk süresini uzatma kararı aldı.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatı, işgalci mahkemenin; Yaşar Muedinov, Server Gaziyev, Cemil Gafarov, Osman Arifmemetov, Ruslan Suleymanov, Şaban Umerov, Rüstem Seythalilov, Vladlen Abdulkadırov ve Raim Ayvazov’un tutukluluk sürelerini 15 Eylül 2020 tarihine kadar uzattığını bildirdi.

Avukat Siyar Paniç, sözde mahkemenin soruşturmaya devam ettiğini belirttiğini aktararak, “Neredeyse bir buçuk yıl geçti ama soruşturma aynı yerde duruyor… Söz konusu kararı tabii ki itiraz edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

İŞGALCİLERDEN TOPLU BASKIN

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart 2019 tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskın düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin, bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskınlar sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında tutukluluk kararı aldı.


Kırım Tatar siyasi tutsaklar
Rus baskısı
Bunlara da bakın: