İşgalciler, 4 Eylül'de FSB binası önünde alıkonulan iki kişiyi hala esir tutuyor

Haberler
Anife Bilal
06 Eylül 2021, 14:21
Anife Bilal
06 Eylül 2021, 14:21

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, 4 Eylül’de Akmescit’teki Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Müdürlüğü binası önünde, kadınlar ve yaşlılar dahil olmak üzere 40’tan fazla Kırım Tatarı alıkonuldu. İki kişi dışında alıkonulan herkes aynı gün serbest bırakıldı.

Rus işgalci güçleri, Kırım’da 3-4 Eylül’de Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal de dahil olmak üzere 5 Kırım Tatarını hukuksuz şekilde alıkoydu. Alıkonulanların akrabaları ve aktivistler, alıkonulan Kırım Tatarlarının bulunduğu yeri öğrenmek için Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Müdürlüğü binası önünde toplandı. İşgalci güçler açıklama yapmak yerine Kırım Tatar aktivistlere müdahale ederek, yaşlılar ve kadınlar dahil yaklaşık 40 kişiyi alıkoydu, bir Kırım Tatarını da darp etti.

İKİ KİŞİYE DAVA AÇILDI

Gözaltına alınanlar arasında Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlâyev, KTMM üyesi Lemmar Yunusov, eski siyasi tutsak Kazim Ametov ayrıca FSB tarafından kaçırılan Asan Ahtemov’un kardeşi Arsen Ahtemov ve Aziz Ahtemov’un babası Eskender Ahtemov bulunuyordu. 4 Eylül’de saat 23.00 civarında, Arsen Ahtemov ve Eskender Ahtemov hariç alıkonulan Kırım Tatarları serbest bırakıldı. Arsen Ahtemov ve Eskender Ahtemov hakkında, Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açıldığı öğrenildi. İki Kırım Tatarının bugün mahkemeye çıkarılması bekleniyor.

KTMM BAŞKAN YARDIMCISI CELAL DAHİL 5 KIRIM TATARI ALIKONULDU

Bilindiği gibi işgal altındaki Kırım’da,  3 ve 4 Eylül günleri içinde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in yanı sıra 4 Kırım Tatarı (Eldar Odamanov, Aziz Ahtemov, Asan Ahtemov, Şevket Useinov) daha alıkonuldu. Kırım Tatarlarının götürüldüğü yer hakkında hiçbir açıklama yapılmadı. İlk Kırım Tatarının alıkonulmasında bir buçuk gün geçtikten sonra işgalcilerden alıkonulan Kırım Tatarlarının bulunduğu yere dair açıklama yapıldı. Sözde soruşturma görevlisi Vitaliy Vlasov, avukat İslam Velilayev’e yaptığı açıklamada alıkonulan 5 Kırım Tatarının FSB binasında tutulduğunu bildirdi. 5 Kırım Tatarının bugün mahkemeye çıkarılması bekleniyor.