İşgalciler, 3 Kırım Tatarının tutukluluk süresini uzattı

Haberler
Anife Bilal
13 Nisan 2021, 12:34
Anife Bilal
13 Nisan 2021, 12:34

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki Kremlin kontrolündeki sözde mahkemeler, üç Kırım Tatar siyasi tutsağın tutukluluk süresini uzattı. İşgalci mahkemeler, her zaman olduğu gibi Kırım Tatarlarını savunan avukatların tüm taleplerini reddetti.

Kırım’ın Yedi Kuyu (Lenino) sözde Bölge Mahkemesi, dün yapılan duruşmada Yaşar Şihametov hakkında alınan tutuklama kararını, 3 ay 29 gün uzatma kararı aldı. Böylece Kırım Tatarı Şihametov 14 Temmuz 2021 tarihine kadar tutuklu kalacak. Duruşma ile ilgili açıklamalarda bulunan avukat Aleksey Ladin, sözde mahkemenin savunmanın tüm taleplerini reddettiğini bildirdi.

Öte yandan Akmescit’teki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 12 Nisan’da yapılan duruşmada Kırım Tatar siyasi tutsaklar Lenur Seydametov ve Timur Yalbakov’un tutukluluk sürelerini, 15 Temmuz 2021 tarihine kadar uzattı. Duruşmadan sonra açıklamalarda bulunan avukatlar, savcının sanıkların güya kamu düzeni için tehdit oluşturduğunu ve kaçmaya çalışacaklarını savunarak; tutukluluk sürelerini uzatmayı talep ettiği ve sözde mahkemenin ilgili talebi kabul ettiğini aktardı. Bunun yanı sıra avukatlar, sözde mahkemenin savunmanın gerekçelerini her zamanki gibi dikkate almadığını vurguladı.

KIRIM TATARLARINA TOPLU BASKIN

Timur Yalkabov, diğer altı Kırım sakini ile birlikte, 17 Şubat 2021 tarihinde işgalcilerin Karasubazar (Belogorsk), Bahçesaray, Akmescit (Simferopol), Akyar (Sivastopol) ve İçki (Sovyetskoye) bölgesinde düzenlediği toplu baskınlardan sonra alıkonuldu. Alıkonulanlardan biri olan Abdulboriy Mahamadaminov aynı gün serbest bırakıldı. Öte yandan; Lenur Seydametov, Timur Yalbakov, Azamat Eyupov, Yaşar Şihametov, Ernest İbragimov ve Oleg Fedorov hakkında tutuklama kararı alındı.