İşgalci yönetim, Kırım'daki morgları boşaltmanın yollarını arıyor!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Ekim 2021, 13:37
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Ekim 2021, 13:37

Rus işgali altındaki Kırım’da morglarda aşırı doluluk krizi yaşandığı duyuruldu. İşgalci yönetimin, morgları boşaltmanın yollarını aradığı bildirildi.

İşgal altındaki Kırım’da koronavirüs nedeniyle vefat eden kişilerin sayısının önemli ölçüde artması morglarda aşırı doluluk krizine neden oldu. Kırım’daki işgalci yönetim, morgların aşırı dolduğunu ve morglardaki cesetlerin muhafaza edilmesi için mevcut morg ünitelerinin yetersiz olduğunu duyurdu. Kırım’ın Sözde Sağlık Bakan Vekili Konstantin Skorupski, 25 Ekim’de yaptığı açıklamada, Kırım’daki morglardaki morg ünitelerinin cesetleri muhafaza etmek için yetersiz kaldığını bildirerek şunları kaydetti:

“Maalesef Kırım’da koronavirüs enfeksiyonunun artışı nedeniyle birlikte ölüm oranlarında da artış yaşanıyor. Bu durum nedeniyle tüm adli tıbbi muayene bölümlerinin ve patoloji bölümlerinin iş yükü artıyor.”

Morglardaki doluluk oranını azaltmaya yönelik çalışmaların yapıldığını belirten işgalci yetkili, “Şimdi, morgları boşaltmak ve ölülerin cesetlerini uygun durumda tutmak için modüler soğutma ekipmanı satın alma seçeneği üzerinde çalışılıyor” dedi.

KORONAVİRÜS VAKA VE VEFATLARDA REKORLAR KIRILMAYA DEVAM EDİYOR

İşgal altındaki Kırım’da, dün koronavirüs vaka sayısında yine bir rekor kırıldı. Kırım’ın işgalci yönetiminden dün yapılan açıklamada, son bir gün içinde 328’i Akyar’da (Sivastopol) olmak üzere toplamda 983 yeni koronavirüs vakası tespit edildi. Öte yandan son bir günde 15’i Akyar’da olmak üzere toplamda yarımadada 27 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.