İşgalci Rusya'nın askeri üssüne dönüştürülen Kırım'da çocuk kampları yok ediliyor

Haberler
E. K.
07 Ocak 2021, 15:35
E. K.
07 Ocak 2021, 15:35

Rus işgalinde bulunan Kırım Yarımadası’nın Sudak şehrindeki tüm çocuk tatil ve rehabilitasyon tesislerinin kapatıldığı öğrenildi. İşgalcilerin kapatılan çocuk kamplarının yerine konut inşa ettiği ortaya çıktı.

2014 yılına kadar eşsiz doğası, tatil beldeleri ve tarihi yerleri ile turistlerin gözdesi olan Kırım Yarımadası, Rus işgalinden sonra işgalci devletin askeri üssü haline geldi. Yarımadaya silah ve askerlerini yığmaya devam eden Rusya, bir taraftan Ukrayna’ya ait mülkiyeti de yok etmeyi ve yağmalamayı sürdürürken, diğer taraftan işgal ettiği Kırım’a yerleştirdiği askerleri ile işgalden sonra yarımadaya yasa dışı yerleşen Rus vatandaşları için konut inşa etmeye devam ediyor.

Kırım’ın Sudak kentindeki “Sudak Haberleri” gazetesinin “başeditörü” Aleksandr Samolov, kentte faaliyet gösteren son çocuk kampının da kapandığını duyurdu.

ÇOCUK KAMPININ YERİNE KONUT İNŞAATI YAPILIYOR

Konuyla ilgili Facebook sayfasında yaptığı paylaşımda Smolov, “Sudak’taki Çayka çocuk kampının artık olmadığını fark ettiniz mi? Şelf, Otvajnıy, Veselovskiy, Lesnoy kampları ile birlikte Çayka kampı da tarihe karıştı. Her şeyin en iyisi çocuklara.” diye yazdı. Aleksey Rogojin isimli sosyal medya kullanıcısı ise yok edilen çocuk kampının bulunduğu yerde işgalciler tarafından konut inşaatına başlandığını gösteren fotoğrafı paylaştı.