İşgalci Rusya, Kırım Platformu'na katılan ülkelere tehdit savurmayı sürdürüyor

Haberler
Anife Bilal
25 Ağustos 2021, 16:33
Anife Bilal
25 Ağustos 2021, 16:33

Kırım’ı Rus işgalinden kurtarmak için uluslararası çabaları birleştirmek amacıyla Ukrayna tarafından başlatılan Kırım Platformu Açılış Zirvesi, 23 Ağustos’ta başarıyla gerçekleşti. Zirveye katılan 40’tan fazla ülke bir kere daha Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımadığını teyit ederek Kırım’ın Ukrayna toprağı olduğunu vurguladı. Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılmasına yönelik atılan bu adımdan rahatsız olan Rusya, katılımcı ülkeleri bir kere daha tehdit etti. 

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, yabancı devletlerin ve uluslararası kurumların Kırım Platformuna katılmasını “Rusya toprak bütünlüğüne saldırı” olarak nitelendirdi ve katılımcı ülkeleri “ikili ilişkilerin bozulmasıyla” tehdit etti. Zaharova yaptığı açıklamada, “Daha önce uyardığımız gibi, bazı ülkelerin, uluslararası kurumların ve temsilcilerinin, Kırım Platformuna katılmasını, Rusya Federasyonu’nun toprak bütünlüğüne göz dikme olarak değerlendirmeye mecburuz; bu da kesinlikle ilişkilerimize yansıyacaktır.” dedi. 

Bununla birlikte Zaharova, Kırım Platformu’nun “Rus karşıtı eğiliminden” dolayı Rusya’nın gelecekte Platformun çalışmalarına katılmayı düşünmediğini belirtti.

“ACI SONUÇLAR” TEHDİDİ

Daha önce, işgal altındaki Kırım’ın sözde Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözde Kırım Temsilcisi Georgiy Muradov, Kırım Platformu’nun katılımcıları için “acı sonuçlar” doğurabileceğini ileri sürmüştü. İşgalci yetkili, Platform katılımcılarına uygulanacak kısıtlayıcı tedbirlerin mal varlıklarına el konulması ve Rusya’ya giriş yasağının uygulanması olabileceğini söyledi.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Kırım Platformu, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başladı. Zirveye katılan 46 ülke ortak Kırım Platformu Deklarasyonu imzaladı.