İşgalci Rusya, Kırım'ı haşhaş ve kenevir üretiminin merkezi haline getiriyor!

26 Şubat 2020, 01:55

Rusya Federasyonu, yürürlüğe giren yeni yönetmelikle, ülke çapında haşhaş ve kenevir üretimini serbestleştirdi. Moskova yönetimi, yasa dışı olarak işgal edilen Kırım’da da buna yönelik olarak, sözde tıbbi ilaç yapımında kullanılmak üzere yarımadada biyoteknoloji kompleksini hayata geçirme kararı aldı. Kırım sakinleri, uyuşturucu ticaretinin hayli yaygın olduğu yarımadada, işgalci yönetimin aldığı kararın sonuçları konusunda endişeli.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SKANDAL KARAR: HAŞHAŞ VE KENEVİR SERBEST HALE GELECEK

İşgal altındaki Kırım’daki sözde Kırım Federal Üniversitesi (işgalden önce Tavriya Milli Üniversitesi) Dış İlişkiler Rektör Yardımcısı Mihail Sergeyev, yarımadadaki işgalci medya organlarına verdiği demeçte, modern bilimin, özellikle esrar türevi bitkileri tıpta çok aktif olarak kullandığını belirtti. Birçok ülkenin, morfinin etken maddesi haşhaşı ürettiğini ifade eden Sergeyev, Rusya Federasyonu mevzuatında konuyla ilgili değişikliklerin yapıldığını ve işgal altındaki Kırım’da da buna yönelik bir biyoteknoloji kompleksinin kurulmasının planlandığını bildirdi.

Moskova yönetimi, yeni mevzuat değişikliğiyle, haşhaş ve kenevir bitkilerinin, tıbbi ilaç ve sanayi alanlarında kullanılmak üzere yetiştirilmesine izin verdi. Ancak, daha bir kaç yıl evvel, Kırım’da haşhaş ve kenevir yetiştirilmesi kati bir şekilde yasaklanıp, bu bitkileri yetiştirenlere ceza verildiği biliniyordu. Örneğin, 2015 yılında Rusya İçişleri Bakanlığının Kırım’daki işgalci yönetimi,  Kefe şehrinde haşhaş bahçesi bulunduğunu bildirmişti. Konuyla ilgili, işgalci kolluk kuvvetleri, bir evin bahçesinde haşhaş üretildiğini tespit etmiş ve bununla ilgili cezai hüküm çıkaracağını belirtmişti.

İŞGAL EDİLEN KIRIM’DA “UYUŞTURUCU” GERÇEĞİ

Aslında işgal yıllarından başlayarak Kırım’ın her yerinde, evlerin duvarlarında, araba kapılarında ve tabelalarda, uyuşturucu satıcıları ve uyuşturucu kullananlar arasında “sol” kelimesi bir şifre olarak kullanılıyordu. Söz konusu ilanların altına telefon numaraları bırakılıyordu. Kasabalarda ve özellikle Kırım Tatarlarının toplu yaşadığı kasabalarda, yabancı insanlar görülmeye başlandı. Başlarda, bir iki yabancı genç gelerek uyuşturucuyu gizler ve gizlediği yeri müşterisine bildiriyordu. Ancak, sonrasında bu durum, Kırım’da iyiden iyiye yayılmaya başladı. Kırım sakinleri, defalarca durumu işgalci kolluk kuvvetlerine bildirse de, sorun bir türlü çözülemedi.

İŞGAL EDİLEN KIRIM’DAKİ UYUŞTURUCU TİCARETİ RUS MEDYASINDA BİLE GÜNDEME GELDİ!

Çok pahalı olmayan bu uyuşturucu ticareti işgal altındaki Kırım’da o derece yaygın hale geldi ki, yalnızca polisler değil kasaba sakinleri de uyuşturucu satıcılarıyla mücadele etmeye başladı. Akmescit’in Boğurça, Çuqurça, Maryino kasabaları sakinleri, gece gündüz nöbet tutarak, uyuşturucu tacirlerine karşı savaş açmıştı. Durumun vehametini gösteren bir diğer durum da, Rus medyasının bile Kırım Yarımadası’nın uyuşturucu kaçakçılığının merkezi haline geldiği yönünde haberler yapmaya başlamasıydı. Rusya’nın Nezavisimaya gazetesinde 8 Nisan 2019’da yayımlanan haberde, 2014 yılının bahar aylarından bu yana, Kırım’da gençlerin neredeyse üçte ikisinin uyuşturucu bağımlısı olma eğiliminde olduğu kaydedildi.

İŞGALCİ RUSYA, KIRIM’I UYUŞTURUCU KAÇAKÇILIĞININ MERKEZİ HALİNE Mİ GETİRİYOR?

Uzmanlar ve Kırım sakinleri, Kırım Yarımadası’nda uyuşturucu kullanımı bu derece yaygın hale gelmişken; işgalci yönetimin haşhaş ve kenevirin üretimine izin vermesinin korkutucu sonuçların doğuracağını bildiriyor.

Kırım sakini ve Ukraynalı uluslararası avukat Boris Babin, kişisel sosyal medya hesabında konuyla ilgili, “İşgalci devlet, 2020’de uyuşturucunun yasallaştırılması konusunda mevzuatı değiştirdi. Kırım, üretim için temel platform olarak seçildi. Çünkü bu tür bir ‘tarımla’ uyuşturucu ticareti için ve Rusya Federasyonu üst düzey yetkililerinin uyuşturucu kaçakçılığı için işgal altındaki Kırım ideal bir yerdir. Ancak, şu gayet açık ki, Kırım’ın tarım sektörü ile ilgili Dnipro suyunun teminine ihtiyaç duyuluyor… Batılı ülkeler, Kırım’da uyuşturucu üretimi yapılmasıyla ilgili sonuçların farkındalar ve ilgili tüm üst düzey yetkililere karşı harekete geçecekler.” ifadelerini kullandı.

“RUSYA, KIRIM’I “KÜÇÜK AFGANİSTAN” YAPMAYA ÇALIŞIYOR”

Avukat Babin, Rusya’nın herhangi bir afyon ambargosu altına girmesi ihtimaline karşı, haşhaş ve kenevir üretimini artırmak istediğini iddia ediyor. Boris Babin, işgal edilen Kırım’da işbirlikçilerin, bu facia niteliğindeki kararı desteklediğini de sözlerine ekliyor. Rusya’nın afyon üretiminin dünyadaki merkezlerinden Afganistan’da gerçekleştirdiği faaliyetlere de değinen Babin, Moskova’nın işgal ettiği Kırım’ı, adeta “küçük Afganistan” haline getirmeyi amaçladığını kaydetti.

İşgal Altındaki Kırım
uyuşturucu ticareti
Bunlara da bakın: