İşgalci Rusya'dan Kırım'da büyük çaplı tatbikat

Güvenlik
Anife Bilal
09 Ağustos 2021, 12:59
Anife Bilal
09 Ağustos 2021, 12:59

Sekiz yıldır Kırım’ı işgal altında tutan Rusya, uluslararası hukuku görmezden gelerek, yarımadada yasa dışı askeri tatbikatlar düzenlemeyi sürdürüyor. İşgalci Rus ordusunun bugün Kırım’da geniş çaplı tatbikat düzenlemeye başladığı duyuruldu.

İşgalci Rusya, bugün Kırım’da büyük askeri tatbikat düzenlemeye başladı. Rus ordusunun yasa dışı olarak düzenlediği tatbikatın 15 Eylül’e kadar devam edeceği bildirildi. Rusya Hava Savunma Kuvvetlerinden yapılan açıklamada, tatbikatın işgal altındaki Kırım dışında Rusya’nın Astrahan, Rostov, Stavropol, Kuban bölgelerinde ve Rusya’ya bağlı Adıge, Dağıstan, Kuzey Osetya, Çeçenistan Cumhuriyetlerinde ayrıca Ermenistan ve işgal altında bulunan Abhazya ile Güney Osetya’daki Rus askeri üslerde düzenleneceği bildirildi. Tatbikata, Karadeniz Filosu ve Hazar Denizi Filosuna ait gemilerin, 80 den fazla savaş uçağı ve helikopterin katılacağı aktarıldı.

6 AYDA 20 TATBİKAT

Bilindiği gibi, Kırım Tatar Kaynak Merkezi, işgalcilerin 2021 yılının ilk 6 ayı içinde yarımadada 20 yasa dışı tatbikat düzenlediğini bildirmişti.

TATBİKATLAR KIRIM’IN EKOLOJİSİNE ZARAR VERİYOR

Bilindiği gibi, Rusya işgal ettiği Kırım’d devamlı olarak yasa dışı tatbikatlar düzenliyor, savaş propagandasını yürütüyor ve Kırımlı gençleri Rus ordusunda askeri hizmet yapmaya zorluyor. Yarımadada işgalciler tarafından düzenlenen tatbikatlar Kırım’ın ekolojisine zarar veriyor ve uluslararası hukuku ağır bir şekilde ihlal ediyor.