İşgalci mahkeme yurttaş gazeteci hakkında açılan davayı düşürdü

Haberler
Anife Bilal
31 Aralık 2020, 12:32
Anife Bilal
31 Aralık 2020, 12:32

Rus işgali altındaki Kırım’ın Akmescit kentindeki sözde Merkez Bölge Mahkemesi,  yurttaş gazeteci Vilen Temeryanov hakkında açılan idari davayı düşürme kararı aldı. Sözde mahkeme, yurttaş gazetecinin eylemlerinde bir ihlalin görülmediğini açıkladı.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatı dün yaptığı açıklamada, yurttaş gazeteci Vilen Temeryanov hakkında açılan idari davanın düşürüldüğünü bildirdi. Açıklamada, sözde Merkez Bölge Mahkemesinin Temeryanov’un eylemlerinde bir ihlal görmediği için hakkında açılan idari davayı düşürme kararı aldığı belirtildi. Sözde polis görevlileri, Kasım 2020’de yurttaş gazeteciye Rusya İdari Kanununun 20.2.2. maddesi (kamu düzeninin ihlaline neden olan kalabalık bir toplantıyı organize etmek)  uyarınca suçlama yöneltti.

“BU İNSAN KIRIM’DA HALK TARAFINDAN TAKİP EDİLEN OLAYLARI HABERLEŞTİRİYOR”

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan avukat Server Çolakin, “Bunun gazetecilere baskı olduğunu söylemek istiyorum. Bu insan, Kırım’da tüm halk tarafından takip edilen olayları haberleştiriyor. Halkımız arasında Vilen gibi insanlar çok ve bu baskı insanları durduramayacak… Mahkeme bu durumda mantıklı olan tek kararı aldı. Eylemlerinde bir ihlal olmadığı için Temeryanov hakkında açılan davayı düşürdü.” değerlendirmesini yaptı.

İŞGALCİLERİN BASKILARI BİTMEK BİLMİYOR

3 Kasım 2020 tarihinde yurttaş gazeteciler Ablâmit Ziyadinov ve Vilen Temeryanov, Akmescit’te Kırım Tatar siyasi tutsaklar Arsen Abhairov, Rustem Emiruseinov ve Eskender Abdulganiyev’e destek eyleminin yayınını yapmak için geldikleri mahkeme binasının önünde alıkonulmuşlardı. Sözde polis, yurttaş gazeteciler hakkında “kamu düzeninin ihlaline neden olan kalabalık bir toplantıyı organize etmek” gerekçesiyle tutanak tuttu. Ertesi gün Akmescit kentinin sözde Merkez Bölge Mahkemesi, yurttaş gazeteciler hakkında çok sayıda usul ihlaliyle tutulan tutanakları “kabul edilemez delil” olarak kabul etti ve Ablâmit Ziyadinov ile Vilen Temeryanov mahkemeden serbest bırakıldı.

VİLEN TEMERYANOV ALIKONULDU

Kırım Dayanışması, 28 Aralık 2020 tarihinde, Kırım’ın Canköy bölgesi Frayleben (Volnoye) kasabasında ikamet eden yurttaş gazeteci, Grani.ru haber ajansı muhabiri Vilen Temeryanov’un işgalci görevlilerce alıkonulduğunu bildirdi. Polis tutanaklarında yapılan hatalar yüzünden yurttaş gazeteciye karşı açılan idari dava aynı gün sözde mahkemede görülemedi. Temeryanov tüm gün boyunca alıkonulduktan sonra serbest bırakıldı. Dava duruşması ise 30 Aralık’a ertelendi.