İşgalci mahkeme, Kırımoğlu'nu duruşmaya çağırıyor

Haberler
Anife Bilal
16 Temmuz 2021, 20:06
Anife Bilal
16 Temmuz 2021, 20:06

Rus işgalcilerin, Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na karşı kurmaca bir şekilde oluşturduğu dava, Kremlin kontrolündeki sözde Arman Pazarı (Armyansk) Şehir Mahkemesinde görülmeye devam ediyor. Avukat Nikolay Polozov, işgalci mahkemeden gönderilen ve duruşmaya katılma talebini içeren celbin Kırım Tatar milli liderine ulaştığını bildirdi.

Rus işgali altında bulunan Kırım’daki sözde Arman Pazarı Şehir Mahkemesi, güya Rusya devlet sınırını yasa dışı geçme iddiasıyla Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na karşı açtığı sözde davayı görmeye devam ediyor. Avukat Nikolay Polozov, bugün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, işgalci mahkemenin, Kırımoğlu’ndan duruşmaya katılmasını talep ettiğini bildirdi. Polozov, ilgili celbin Kırımoğlu’na ulaştığını da aktardı. Avukat, işgal altındaki Kırım’dan gönderilen postanın Ukrayna’ya kabul edilmediği için mektubun önce işgal altındaki yarımadadan Rusya’nın Stavropolskiy bölgesine gönderildiğini ve oradan yeni zarfa koyularak Kıyiv’e postalandığını belirtti.

RUSYA DEVLET ORGANLARININ EYLEMLERİ TUTARSIZ

Öte yandan Polozov, Rusya Federal Güvenlik Servisinin, Kırımoğlu’nun 2034 yılına kadar Kırım’a girişini yasakladığına dikkat çekerek, “Kırımoğlu’na gelen celbe gelince, burada Rusya Federasyonu’nun farklı devlet kurumları arasındaki eylemlerinin tutarsızlığını hatırlatmak önemli” diyerek bu eylemleri “devlet şizofrenisi” olarak nitelendirdi.

KIRIMOĞLU SÖZDE MAHKEMEYE GELMEYE HAZIR

Söz konusu durumu Kırımoğlu ile ele aldığını bildiren Polozov, “Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, kendisine karşı uygulanan Kırım’a giriş yasağının kaldırılması durumunda mahkemeye katılma ve kendisine karşı açılan 8. davanın duruşmalarında bulunmaya hazır olduğunu söyledi.” diye açıkladı.

İŞGALCİLERDEN KIRIMOĞLU HAKKINDA DÜZMECE SUÇLAMALAR

Rus işgali altında bulunan Kırım’da sözde Soruşturma Komitesinin nisan ayında, Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Bahçesaray’daki evine sözde mahkeme celbi gönderdiği bildirilmişti.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da yasa dışı bir şekilde faaliyet yürüten Moskova kontrolündeki sözde Soruşturma Komitesi, Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na yöneltilen sözde suçlamaların ayrıntılarını kamuoyuyla paylaştı.

Sözde Soruşturma Komitesinin, Kırım Tatar halkının milli lideri Kırımoğlu’na 8 Nisan 2020 tarihinde sözde mahkeme celbi göndererek, “Rusya sınırını yasa dışı olarak geçmek”, “Patlayıcı maddelerin satın alınması ve bulundurulması”ve“Ateşli silahların kullanılmasına yardım ve yataklık etmek”suçlarıyla itham etmişti. İşgalciler, bu sözde ithamlara ilişkin iki dava dosyasının ayrıntılarını yayımladı. Yayımlanan belgede, Kırımoğlu’nun, Mayıs 2014’te güya “Armyansk” kontrol noktasında “Rusya’nın devlet sınırını geçtiği” ileri sürüldü. Bir diğer suçlamanın ise oğlu Hayser Cemiloğlu’nun davasıyla bağlantılı olduğu öğrenildi.

Barışçıl eylemleri ve insan hakları mücadelesiyle dünya kamuoyunun takdirini kazanmış olan Kırımoğlu hakkındaki sözde suçlamaların, işgale karşı gerçekleştirilmesi planlanan Kırım Yürüyüşü duyurusunun ardından gelmesi dikkat çekmişti.

Bilindiği gibi Rusya işgal ettiği Kırım’ı kendi toprağı olarak kabul etse de uluslararası hukuka göre Kırım, Ukrayna toprağıdır. Buna rağmen, 2014 yılında Kırımoğlu’nun Ukrayna ana karasından Kırım’a gelişinde, işgalcilerin oluşturduğu “Armyansk kontrol noktasından” belge göstermeksizin girerek sözde “Rusya devlet sınırını” ihlal ettiğini” ileri sürmektedir. Temeli olmayan bu suçlamadan dolayı Kırımoğlu, uluslararası hukuka göre de suçlanamaz.

HAYSER CEMİLOĞLU DAVASI

Hayser Cemiloğlu, 27 Mayıs 2013 tarihinde yakın aile dostu Fevzi Edemov’u bir kaza sonucu ateşli silahla yaraladı. Olaydan sonra Edemov hayatını kaybetti. 2014 yılında Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Hayser Cemiloğlu, işgalci güçler tarafından yarımadadan yasa dışı bir şekilde Rusya’ya kaçırılarak, Krasnodar bölgesinde yargılamaya başlamıştı.

Rusya’nın Krasnodar Bölge Mahkemesi, 10 Haziran 2015 tarihinde Hayser Cemiloğlu’nu 5 yıl hapis cezasına çarptırdı. 2 Eylül 2015’te Rusya Yüksek Mahkemesi, Krasnodar Bölge Mahkemesinin Hayser Cemiloğlu’na verdiği 5 yıl hapis cezası kararını değiştirdi ve hapis cezasını 3,5 yıla indirdi. Astrahan şehrinde alıkonulan oğlu Hayser Cemiloğlu, 25 Kasım 2016’da serbest bırakıldı. Hayser Cemiloğlu, serbest bırakılmasının ardından, avukatı Nikolay Polozov ile Ukrayna’ya gitmişti.

Kırım Tatar Milli Liderine yönelik, “Patlayıcı madde bulundurma” ve “Ateşli silahların kullanılmasına yardım ve yataklık etmek” suçlamaları da bu davadaki silahın evde bulundurulmasına dayandırılıyor.

SÖZDE SUÇLAMALAR KIRIM YÜRÜYÜŞÜ DUYURUSUNDAN SONRA GELDİ

Bilindiği üzere, KTMM “Dünya Şiddete ve İşgale Karşı Onur Yürüyüşü” kampanyası başlatmıştı. Ukrayna’nın ana kısmından yola çıkılıp, işgalci Rusya tarafından konulan Kırım idari sınırının geçilmesinin hedeflendiği yürüyüşe, dünyanın pek çok ülkesinden yaklaşık 15 bin kişilik katılım bekleniyordu. 3 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan yürüyüş, koronavirüs salgını nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi.