İşgalci mahkeme, Kırım Tatar yurttaş gazeteciye para cezası verdi

Güncel
Anife Bilal
14 Mayıs 2021, 17:00
Anife Bilal
14 Mayıs 2021, 17:00

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde Seyitler (Nijnegorsk) Kent Mahkemesi, bugün Kırım Tatar aktivist, yurttaş gazeteci Ayder Kadırov’un davası çerçevesinde aldığı kararı açıkladı. İşgalciler Kadırov’u sözde dava çerçevesinde suçlu bularak para cezası yöneltti.

Kırım’ın sözde Seyitler Kent Mahkemesinde, bugün Kırım Tatar yurttaş gazeteci Ayder Kadırov’un davası çerçevesinde karar duruşması yapıldı. Sözde Seyitler Kent Mahkemesinin hakimi Marina Brındya, Kırım Tatar aktivist, yurttaş gazeteci Ayder Kadırov’u Rus Ceza Hukukunda yer alan “suçu bildirmeme” maddesiyle itham etti. Bu kapsamda, Kadırov’a 30 bin ruble para cezası verildi.

KIRIM’DA BİR TOPLU BASKIN DAHA

Bilindiği gibi, işgalci güçler 31 Ağustos 2020 tarihinde; Ayder Ablakimov, Ayder Kadırov, Ridvan Umerov ve Enver Topçu olmak üzere dört Kırım Tatarının evinde arama düzenledi. Aramadan sonra dört Kırım Tatarı alıkonulmuştu. Sabah erken saatlerinde alıkonulan dört Kırım Tatarı kamet yerlerinden ayrılmama şartıyla gece geç saatlerinde FSB ofisinden serbest bırakıldı. İşgalcilerin dört Kırım Tatarı hakkında suçu bildirmeme suçlamasıyla soruşturma başlattı.

VKONTAKTE SAYFASI DAVA GEREKÇESİ

Daha önce avukat Emil Kurbedinov yaptığı açıklamada, işgalcilerin Umitcon Dadaconov isimli şahsın, Kırım sakinlerine mesaj gönderdiği VKontakte sosyal ağındaki bir sayfanın, dava açma gerekçesi olarak ileri sürüldüğünü anlattı. Kurbedinov, “VKontakte ağındaki bir sayfadan, ki bu sayfanın sahte hesap olduğu kanaatindeyim, 5 dava çıktı. Biri de ağır ceza suçundan.” dedi.

KIRIM TATAR AKTİVİSTLERE VE BAĞIMSIZ GAZETECİLERE BASKI

Rusya 2014’te Kırım’ı işgal ettikten sonra yarımadada düzenli olarak sivil aktivistlerin, bağımsız gazetecilerin, Kırım Tatar milli hareketi aktivistlerinin ve Kırım Tatar Milli meclisi üyelerinin evlerine aramalar düzenliyor. İşgalci yönetim, böylelikle baskı uygulayarak Rus işgaline karşı çıkan herkesi susturmaya çalışıyor.