İşgalci mahkeme, Kırım Tatar yurttaş gazeteciye açılan davayı düşürmeyi reddetti

Haberler
E. K.
26 Ocak 2021, 12:21
E. K.
26 Ocak 2021, 12:21

Rus işgali altında bulunan Kırım’da Kremlin kontrolündeki sözde mahkeme, Kırım Tatar yurttaş gazeteci Ayder Kadırov hakkında açılan davayı düşürmeyi reddetti. İşgalciler, Kadırov’u “suçu bildirmemekle” suçluyor.

Kırım’ın sözde Seyitler (Nijnegorsk) Şehir Mahkemesi, Kırım Tatar yurttaş gazeteci, Kırım Dayanışması platformu aktivisti Ayder Kadırov hakkında açılan davayı düşürmeyi reddetti. Kadırov, işgalciler tarafından Rusya Ceza Kanununun 205.6. maddesi uyarınca “suçu bildirmemekle” suçlanıyor. Avukat Emil Kurbedinov, konuyla ilgili Kırım Dayanışması platformuna dün açıklamada bulundu.

VKONTAKTE SAYFASI DAVA GEREKÇESİ

İşgalci mahkemenin, savunma tarafının davayı düşürme başvurusunu reddettiğini bildiren Avukat Emil Kurbedinov, Kırım Dayanışması platformuna dün yaptığı açıklamada, Umitcon Dadaconov isimli şahsın, Kırım sakinlerine mesaj gönderdiği VKontakte sosyal ağındaki bir sayfanın, dava açma gerekçesi olarak ileri sürüldüğünü belirtti. Kurbedinov, “VKontakte ağındaki bir sayfadan, ki bu sayfanın sahte hesap olduğu kanaatindeyim, 5 dava doğdu. Biri de ağır ceza suçundan.” dedi.

BAŞVURULAR EN YAKIN DURUŞMADA İNCELENECEK

Sözde mahkemenin “incelemek için erken olduğu” gerekçesiyle tüm başvuruları reddettiğini ifade eden Kurbedinov, bu başvuruların en yakın duruşmalar sırasında inceleneceğini kaydetti. Kurbedinov, “Bu kovuşturma, FSB’nin (Rusya Federal Güvenlik Servisi) gazeteci Ayder Kadırov dahil halkımıza baskı yapma girişimi kesinlikle yasa dışıdır. Bugün Kırım’da çok tehlikeli bir kapı açmaya çalışıyorlar – suçu bildirmeme konusu. Oysa hiçbir terör eylemi yapılmadı, hiç kimse herhangi bir terör, kundaklama, patlama ve benzeri eylemleri gizlemedi.” değerlendirmesinde bulundu.

KIRIM’DA BİR TOPLU BASKIN DAHA

Bilindiği gibi, işgalci güçler 31 Ağustos 2020 tarihinde; Ayder Ablakimov, Ayder Kadırov, Ridvan Umerov ve Enver Topçu olmak üzere dört Kırım Tatarının evinde arama düzenledi. Aramadan sonra dört Kırım Tatarı alıkonulmuştu. Sabah erken saatlerinde alıkonulan dört Kırım Tatarı kamet yerlerinden ayrılmama şartıyla gece geç saatlerinde FSB ofisinden serbest bırakıldı. İşgalcilerin dört Kırım Tatarı hakkında suçu bildirmeme suçlamasıyla soruşturma başlattı.

KIRIM TATAR AKTİVİSTLERE VE BAĞIMSIZ GAZETECİLERE BASKI

Rusya 2014’te Kırım’ı işgal ettikten sonra yarımadada düzenli olarak sivil aktivistlerin, bağımsız gazetecilerin, Kırım Tatar milli hareketi aktivistlerinin ve Kırım Tatar Milli meclisi üyelerinin evlerine aramalar düzenliyor. İşgalci yönetim, böylelikle baskı uygulayarak Rus işgaline karşı çıkan herkesi susturmaya çalışıyor.