İşgalci mahkeme, Kırım Tatar siyasi tutsak Asan Ahtemov'un tutukluluğunu onadı

Haberler
Anife Bilal
24 Eylül 2021, 17:04
Anife Bilal
24 Eylül 2021, 17:04

Kremlin kontrolündeki sözde Kırım Yüksek Mahkemesi, Kırım Tatar siyasi tutsak Asan Ahtemov hakkında alınan tutuklama kararına karşı verilen itirazı reddetti. İşgalciler, Ahtemov’u güya “sabotaj düzenlemekle” suçluyor.

Rus işgal altında bulunan Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesinde, bugün Kırım Tatar siyasi tutsak Asan Ahtemov hakkında alınan tutuklama kararına karşı verilen itiraz dilekçesi incelendi. Sözde mahkeme, itirazı reddetti ve Ahtemov’un Kasım ayına kadar tutuklu kalması kesinleşti. Duruşmadan sonra Kırım Haber Ajansına açıklamalarda bulunan avukat Ayder Azamatov, Asan Ahtemov’un Kovid-19 hastasıyla temasta bulunma bahanesiyle duruşmaya getirilmediği bildirdi. Avukat, sözde mahkemeden sanık olmadan duruşmanın yapılmamasını talep ettiğini ancak mahkemenin talebini görmezden geldiğini aktardı.

İFADELER YASA DIŞI OLARAK ALINDI

Ayder Azamatov, suçlamaların yasa dışı bir şekilde alınan ifadelere dayandığını vurgulayarak, “Duruşmada, 3 Eylül akşamından 4 Eylül saat 17.00’ye kadar Ahtemov’dan haber alınamadığına ve bana onunla görüşmeye izin verilmediğine, daha sonrasında ise onun işkence gördüğünün öğrenildiğine dikkat çektim. Yöneltilen suçlamaların yasa dışı bir şekilde alınan ifadelere dayandığını vurguladım.” diye anlattı.

Bunun dışında avukat, Asan Ahtemov’un bağımsız bir doktor tarafından muayene edilmesi için gerekli başvuruları yapacağını aktardı. Ayrıca Azamatov, müvekkiline uygulanan işkencelerle ilgili dilekçe hazırladığını ve ilgili kurumlara şikayette bulunacağını belirtti.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA KIRIM TATARLARINA BASKI

Rus istihbaratından, 7 Eylül 2021 tarihinde yapılan açıklamada, Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde sözde “sabotaj eyleminin” düzenlendiği iddia edilirken “sabotajın” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiğini ileri sürdü. FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etti. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verildi.

3 KIRIM TATARI 4 KASIM’A KADAR TUTUKLU KALACAK

Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 6 Eylül’de, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında 4 Kasım’a kadar tutuklama kararı aldı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal’i “sabotaja yardım etmek” ile suçluyor.

ALIKONULAN KIRIM TATARLARINA İŞKENCE UYGULANDI

İşgalciler günler boyunca Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un bağımsız avukatlara görüşmesine izin vermedi. Daha sonra büyük çabalar sonucu müvekkil ile görüşen avukat Ayder Azamatov, işgalci Rus güçlerinin Kırım Tatarlarına işkence uyguladıklarını anlattı.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında, tutuklama cezası kararı alındı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerinde FSB görevliler tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açıldı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı aldı.