İşgalci mahkeme, iki siyasi tutsağın esaret süresini 6 ay uzattı

Haberler
Anife Bilal
20 Ağustos 2021, 12:39
Anife Bilal
20 Ağustos 2021, 12:39

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Kremlin kontrolündeki sözde mahkemeler, iki Kırım Tatar siyasi tutsağın tutukluluk süresini uzattı. Siyasi tutsaklar, 6 ay daha yasadışı şekilde alıkonulacak.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatı, 17 Ağustos’ta Rus mahkemesinde, Kırım Tatar siyasi tutsakları Timur Yalbakov ve Lenur Saydametov’un davalarının görüldüğünü bildirdi. Duruşmada mahkeme Yalbakov ve Lenur Saydametov’un tutukluluk sürelerini 26 Ocak 2022 tarihine kadar uzatma kararı aldı. Ayrıca Rus mahkemesi, iki siyasi tutsağı yakın zamanda Rusya’nın Rostov-na-Donu kentindeki tutukevine sevk etme kararı aldı.

İŞGALCİ YÖNETİMDEN KIRIM TATARLARINA BASKI

İşgalci güçler, 17 Şubat 2021’de sabahın erken saatlerinde bir dizi Kırım Tatarının evine baskın düzenledi. Baskınlar Karasubazar (Belogorsk), Bahçesaray, Akmescit (Simferopol), Akyar (Sivastopol) ve İçki bölgesinde yapıldı. Yapılan yasa dışı aramalardan sonra işgalciler 7 kişiyi alıkoydu. Alıkonulanlardan biri olan Abdulboriy Mahamadaminov aynı gün serbest bırakıldı. Öte yandan; Lenur Seydametov, Timur Yalbakov, Azamat Eyupov, Yaşar Şihametov, Ernest İbragimov ve Oleg Fedorov hakkında tutuklama kararı alındı.