İşgalci mahkeme, 5 Kırım Tatarının esaretini uzattı

11 Haziran 2020, 13:15

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde Yüksek Mahkemesi, Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan “Hizb-ut Tahrir Davası” kapsamında yasa dışı olarak alıkonulan 5 Kırım Tatarının tutukluluk sürelerini 3 ay daha uzatma kararı aldı.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatı, Kırım Tatar siyasi tutsaklar Mecit Abdurahmanov, Tofik Abdulgaziyev, Bilal Adilov, Enver Ametov ve Remzi Bekirov’un tutukluluk sürelerinin işgalci mahkeme tarafından 15 Eylül 2020 tarihine kadar uzatıldığını bildirdi.

İŞGALCİ RUSYA, KIRIM TATARLARININ ESARET SÜRESİNİ UZATMAYA DEVAM EDİYOR

Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesi, 9 Haziran 2020’de Kırım Tatar siyasi tutsaklar; Yaşar Muedinov, Server Gaziyev, Cemil Gafarov, Osman Arifmemetov, Ruslan Suleymanov, Şaban Umerov, Rüstem Seythalilov, Vladlen Abdulkadırov ve Raim Ayvazov’un tutukluluk sürelerini 15 Eylül 2020 tarihine kadar uzatma kararı almıştı.

İŞGALCİLERDEN TOPLU BASKIN

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart 2019 tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskın düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin, bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskınlar sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında tutukluluk kararı aldı.

Cemil Gafarov, Akim Bekirov, Farhad Bazarov, Enver Ametov, Riza İzzetov, Bilal Adilov, Mecit Abdurahmanov, Tofik Abdulgaziyev, Alim Karimov, İzet Abdullayev, Asan Yanikov, Server Gaziyev, Rüstem Seythalilov, Rüstem Şeyhaliyev, Şaban Ümerov, Ruslan Süleymenov, Yaşar Muedinov, Seyran Murtaza, Erfan Osmanov, Seytveli Seytabdiyev 27 Mart 2019’da alıkonuldu; Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov, Remzi Bekirov 28 Mart 2019’da alıkonuldu.

Öte yandan, diğer Kırım Tatarı Raim Ayvazov 16 Mart 2019’da, Eskender Süleymanov ise 10 Haziran 2019’da alıkonuldu.

İşgalciler yukarıda adı geçen Kırım Tatarları hakkında sözde “soruşturma” yürütüyor ve onları alıkoymaya devam ediyor.


Kırım Tatar siyasi tutsakları
Rus baskısı
Bunlara da bakın: