İşgalci mahkeme 3 Kırım Tatarını tutuklu bıraktı

15 Ekim 2019, 20:07

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde Yüksek Mahkemesi, 14 Şubat tarihinde işgalci güçlerin Büyük Onlar (Oktyabrskoye) kasabasında düzenlediği baskınlar sonrasında tutuklanan Kırım Tatarları Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un tutukluluğunu uzattı.

Avukat Emil Kurbedinov yaptığı açıklamada, “Bugün Kurman (Krasnogvardeysk) Grubunun tutukluluğunun uzatılmasına karşı verilen itiraz dilekçesi incelendi. Beklendiği gibi mahkeme tüm başvurularımızı reddetti.” diye bildirdi.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE RADİKAL ÖRGÜT SUÇLAMASI

14 Şubat 2019 tarihinde, işgalci güçler Kırım’ın Büyük Onlar (Oktyabrskoye) kasabasında yaşayan bir sıra Kırım Tatarının evine baskın düzenleyerek, arama yaptı. Arama sonucunda, Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov gözaltına alındı.

İşgalci mahkeme, Kırım Tatarları hakkında 13 Nisan tarihine kadar tutuklama kararı aldı. İşgalciler üç Kırım Tatarını “Rusya’da yasaklı olan bir örgüte katılmakla” suçluyor.

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında faaliyete başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Kırım Tatarları Reşat ve Rüstem Emirüseinov, Arsen Abrahirov, İzet ve Eskender Abdulganiyev’in evlerinde düzenlenen yasa dışı arama dolayısıyla soruşturma açtığını bildirilmişti.


Kırım Tatarları
Rus baskısı
Bunlara da bakın: