İşgalci güçler tarafından kaçırılan Kırım Tatarlarından hala haber alınamıyor: Açıklama talep eden onlarca Kırım Tatarı alıkonuldu!

Haberler
Anife Bilal
04 Eylül 2021, 17:40
Anife Bilal
04 Eylül 2021, 17:40

Rus baskı mekanizması işgal altındaki Kırım’da yaşayan Kırım Tatarlarını hedef almaya devam ediyor. Son iki günde işgalci güçleri, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal de dahil olmak üzere 5 Kırım Tatarını alıkoydu. Alıkonulan Kırım Tatarlarından hala haber alınamıyor. Öte yandan alıkonulan Kırım Tatarlarının bulunduğu yer hakkında bilgi verilmesini talep eden Kırım Tatarlarına işgalci güçler müdahale etti.

İşgalciler tarafından son iki gün içinde alıkonulan Kırım Tatarların bulunduğu yeri öğrenmek için alıkonulanların akrabaları ve Kırım Tatar aktivistleri Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Müdürlüğü binası önünde toplandı. İşgalci güçler açıklama yapmak yerine yakınları hakkında bilgi almak isteyen Kırım Tatarlarına müdahale etti. İşgalci güçleri FSB binası önünde toplananları gözaltına aldı. Bir otobüse zorla bindirilen onlarca Kırım Tatarı polis şubesine götürüldü.

Yaşlılar ve kadınlar dahil yaklaşık 40 kişiyi alıkoyan Rus işgalcilerin, bir Kırım Tatarını da darp ettiği öğrenildi. Gözaltına alınanlar arasında Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlâyev’in de olduğu aktarıldı.

ALIKONULANLARIN BULUNDUĞU YER HALA BELLİ DEĞİL

Kırım Haber Ajansına açıklamada bulunan avukat Edem Semedlayev, sözde polis ve Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) yetkililerinin, iki gün içinde alıkonulan 5 Kırım Tatarının bulunduğu yerle ilgili bir bilgiye sahip olmadıklarını ileri sürdüklerini bildirdi.

Semedlayev, “Avukatlara bir bilgi verilmiyor. Gece boyunca polis şubeslerini dolaşıp alıkonulanları bulmaya çalıştık, FSB’yi telefonla aradık. Akrabalar alıkonulanların hayatları ve sağlık durumu için endişeli. Kolluk kuvvetleri görevlileri şimdilik alıkonulanların tutulduğu yeri ve onların alıkonulma nedenini gizliyor.” dedi.

Bilindiği gibi işgal altındaki Kırım’da,  3 ve 4 Eylül günleri içinde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in yanı sıra 4 Kırım Tatarı daha alıkonuldu. Beş Kırım Tatarının alıkonulduğu yer hala bilinmiyor.