İşgalci güçler en az 20 Kırım Tatar aktivisti alıkoydu

Haberler
Anife Bilal
25 Ekim 2021, 13:37
Anife Bilal
25 Ekim 2021, 13:37

Kırım’ın işgalci yönetimi, siyasi tutsaklara destek veren Kırım Tatarlarına baskı uygulamayı sürdürüyor.  İşgalcilerin, Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı, sözde “Hizb-ut Tahrir Davası” çerçevesinde toplamda 42 yıl hapis cezasına çarptırılan Kurman Grubundaki Kırım Tatar siyasi tutsakları Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’a destek vermek için, sözde Kırım Garnizonu Askeri Mahkemesi önünde toplanan yaklaşık 20 Kırım Tatar aktivist alıkonuldu.

Rus mahkemesinde, bugün işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı, sözde “Hizb-ut Tahrir Davası” çerçevesinde mahkum edilen Kırım Tatar siyasi tutsakları Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un temyiz davası görülüyor. Duruşmaya dinleyici olarak katılmak isteyen Kırım Tatar aktivistlerin işgalci güçler tarafından alıkonulduğu bildirildi. Kırım Tatar aktivist Lutfiye Zudiyeva alıkonulanlar arasında Kırım Dayanışması sivil teşkilatının 3 gazetecisinin (Zidan Acıkelamov, Ruslan Paralamov ve Dilaver İbragimov) bulunduğunu aktardı. İşgalci güçler tarafından alıkonulan aktivistlerin sözde polis karakoluna götürüldüğü belirtildi.

Daha önce, 11 Ekim’de Kırım Tatar siyasi tutsakları Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’a destek vermek isteyen Kırım Tatarları mahkeme önünde alıkonulmuştu. Alıkonulan Kırım Tatarlarına, Rusya İdari Kanununun 20.2.2. maddesini (kamu düzeninin ihlaline neden olan kalabalık bir toplantıyı organize etmek) ihlal etme suçu yöneltildi. Daha sonra işgalci mahkeme onları para cezasına mahkum etti.