İşgal edilen Kırım'daki koronavirüs vaka sayısı artmaya devam ediyor

06 Nisan 2020, 16:48

Rus işgali altındaki Kırım’da tespit edilen koronavirüs vaka sayısı toplamda 26’ya çıktı. 

İşgalci yönetimin 6 Nisan 2020 tarihinde düzenlediği toplantıda açıklamalarda bulunan Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov, son bir gün içinde yarımadada bir yeni koronavirüs vakasının tespit edildiğini bildirdi. Söz konusu açıklamada, “Moskova üzerinden Meksika’dan Kırım’a dönen bir kişi. Şu an Yalta’da gözlem altında tutuluyor.” denildi.

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumunun (Rospotrebnadzor) sözde Kırım Müdürlüğü Başkanı Natalya Penkovskaya da, koronavirüsün tespit edildiği kişinin ailesiyle 21 Mart 2020 tarihinde uçakla yarımadaya geldiğini ve onlarla temasta olan kişilerin gözlem altında tutulduğunu bildirdi.

Bununla birlikte, yarımadada koronavirüs tespit edilen 5 kişinin de iyileşerek, evlerine gönderildiği kaydedildi.

TECRİT SÜRESİ UZATILDI

Öte yandan, işgalci yönetim, 3-6 Nisan 2020 tarihleri arasında uygulanan kişisel tecrit (karantina) rejimini, 30 Nisan 2020 tarihine kadar uzatma kararı aldı. Böylelikle, Kırım’da yaşayan kişilerin, hayati durumlar dışında evlerinden ayrılmaları yasaklandı.

Bu süreçte, insanların evlerinden sadece bazı durumlarda ayrılmalarına izin veriliyor. Hasta olan yakınlarına bakmak, gıda alışverişi yapmak bunlardan bazıları. Tecrit rejiminin uzatılması, işgal edilen Kırım’daki bir çok iş insanı ve kamu çalışanı olmayan insanları endişelendirdi. Öte yandan, çok sayıda işçiye sahip olan Konsol ve Monopolit inşaat şirketlerinin çalışmaya devam ettiği bildirildi.


Kırım
KORONAVİRÜS
Bunlara da bakın: