İşgal edilen Kırım'da 2019'da Rus vatandaşlığı alan kişi sayısı açıklandı

12 Ocak 2020, 15:36

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 2019 yılında yaklaşık 9 bin kişi Rusya pasaportu sahibi oldu.

Kremlin kontrolündeki Kırım’ın sözde İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada 2019 yılında toplam 11 bin 247 vatandaşlık başvurusunun yapıldığı belirtilirken inceleme sonucunda 8 bin 872 kişiye pasaport verildiği ifade edildi. Ayrıca kalan başvurularının inceleme sürecinde olduğu bildirildi.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SKANDAL VATANDAŞLIK KARARI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 18 Temmuz 2019’da imzaladığı kararla kolaylaştırılmış prosedüre göre Rusya vatandaşlığını alabilecek Ukrayna vatandaşlarının kapsamını genişletmişti. Daha önce Putin’in imzaladığı kararda Donbas ve Lugansk bölgelerinin “bazı ilçelerinde” yaşayan Ukrayna vatandaşlarının Rus pasaportu için başvurabileceğini belirtiliyordu. Ancak yeni kararda “bazı ilçeleri” ifadesi çıkarılmış ve böylece Ukrayna yönetimi kontrolü altında olan Donbas ilçelerinde yaşayan Ukrayna vatandaşlarına da Rus pasaportu için başvurma olanağı tanınmıştı.

Belgede ayrıca Kırım ve Sivastopol’da (Akyar) doğan ancak yarımadadan 18 Mart 2014’den önce ayrılan vatansız kişilerin ve onların akrabalarının ayrıca Kırım’dan sürgün edilen vatansız kişilerin ve onların ailelerinin de kolaylaştırılmış sürece göre Rusya vatandaşlığı için başvurabileceği belirtiliyor.


Kırım
Kırım'ın işgali
Rus vatandaşlığı
Bunlara da bakın: