"İşgal altındaki topraklardaki tankların ve silahların, 2. Dünya Savaşı sırasında hayatlarını veren insanların anısını onurlandırmakla ilgisi yoktur"

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Mayıs 2021, 19:40
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Mayıs 2021, 19:40

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Rusya’nın 9 Mayıs Nazizme Karşı Zafer Günü kutlamaları kapsamında işgal altındaki Kırım’da düzenlediği etkinliklere ilişkin, “İşgal altındaki topraklarda gösterişli tankların ve silahların, 2. Dünya Savaşı sırasında hayatlarını veren insanların anılarını onurlandırmakla hiçbir ilgisi yoktur.” diyerek tepki gösterdi. Umerov, “Şimdi görevimiz Rus saldırılarına yanıt vermek değil, kendi gündemimizi oluşturmaktır” diyerek bunun için de ortaklarıyla halihazırda Kırım Platformunda çalıştıklarını belirtti.

Ukrayna Golos Partisi Milletvekili ve Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi Rüstem Umerov, Rusya’nın, “9 Mayıs Nazizme Karşı Zafer Günü” kutlamaları dolayısıyla Rus işgali altındaki Kırım’ın üç şehrinde askeri geçit töreni düzenlemesine ilişkin tepki içeren açıklamalarda bulundu. Umerov, işgal altındaki topraklarda gösterişli tankların ve silahların, 2. Dünya Savaşı sırasında hayatlarını veren insanların anılarını onurlandırmakla hiçbir ilgisinin olmadığını vurguladı.

“RUS PROPAGANDASININ BULMACALARINDAN BİRİ”

Geniş çaplı gösterilerin ve savaştaki diğer katılımcıları küçümsemenin yayılmasının, Rus propagandasının bulmacalarından biri olduğunun altını çizen Umerov, “Rusya, tarihi kendi tarzında yorumluyor ve Kırım’da onu enformasyon savaşında ideolojik bir silah olarak kullanıyor.” ifadelerini kullandı.

“HİÇ KİMSE SOVYET YETKİLİLERİNİN AKYAR’DA YÜZ BİN ASKERİNE İHANET ETTİĞİNİ HATIRLAMAYACAK”

Umerov, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İşgal altındaki Akyar’daki (Sivastopol) tank geçit töreninde, hiç kimse Sovyet yetkililerinin Akyar’ın savunması sırasında yüz bin askerine ihanet edip Hersones(Chersonesus) kıyılarında ölüme terk ettiklerini hatırlamayacak. Aslında SSCB ve modern Rusya siyasetinde hiçbir şey değişmedi. Hem İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliği’nin liderliği hem de Rusya’nın mevcut liderliği, insanları kendi hırs ve hedeflerinin kurbanı yapıyor.”

UMEROV: ŞU ANKİ GÖREVİMİZ RUSYA’NIN SALDIRILARINA TEPKİ VERMEK DEĞİL

Diğer yandan, Kırım’daki Rus işgal yetkililerinin şimdi nasıl yapay olarak yarımadada insani bir su kıtlığı sorunu yarattığını ve bunun için Ukrayna’yı suçladığına da değinen Umerov şunları kaydetti:

“Şu anki görevimiz Rusya’nın saldırılarına tepki vermek değil, kendi gündemimizi oluşturmaktır. Ortaklarımızla birlikte Kırım Platformunda zaten çalışıyoruz, böylece dünyadaki çoğu ülke Kırım’ın deokupasyonundan yüksek sesle konuşuyor. Kırım platformuna ne kadar çok ülke katılırsa, Rusya müzakere masasına o kadar çabuk oturacak. İşgalciler, Ukrayna topraklarını terk etmelidir.”