logo qha

İşgal altındaki Kırım'dan İstanbul ve Erivan'a yasa dışı uçak seferleri iddiası!

10 Ocak 2020, 20:12

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, 2020 yılının Mart ayı itibariyle Akmescit (Simferopol) kenti ile Ermenistan başkenti Erivan arasında yasa dışı uçak seferleri başlatılacağı iddia edildi. İşgalciler, Erivan’dan sonra İstanbul’a da karşılıklı uçak seferleri başlatmayı planlıyor.

Kırım’da işgalcilerin Turizm Bakan Yardımcısı Aleksey Çernyak’ın iddialarına göre, Ikar Havacılık Şirketi, Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı ile görüşerek haftada yedi kez düzenli uçuş gerçekleşmesini istedi.

Basına verdiği röportajda Çernyak, “Şimdi mesele hazırlık ve onay aşamasındadır. Mart ayından haftada iki sefer ile başlamak istiyoruz. Sonra da haftada yedi uçuş olması bekleniyor. Bu 2014 yılından sonra ilk düzenli uluslararası seferleri olacaktır.” ifadelerini kullandı. 

İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM’DAN İSTANBUL’A DA YASA DIŞI UÇAK SEFERLERİ İDDİASI!

Ayrıca, Çernyak aynı zamanda Kırım’dan İstanbul’a da seferlerin başlatılması konusunda çalışmalar yapıldığını da iddia etti. Konuyla ilgili açıklamasında Çernyak, “Önce Erivan’a seferler başlatılacak. Sonraki aşama İstanbul seferleri olacaktır. Umarım, TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı’nın açılışından sonra bunu gerçekleştirebiliriz.” dedi. 

UKRAYNA’NIN HAVA SAHASI VE DEVLET SINIRI İHLAL EDİLİYOR

Bilindiği gibi, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 27.03.2014 tarihli 68/ 262 numaralı Ukrayna toprak bütünlüğüne ilişkin kararına göre Kırım’ın hava sahası, yarımadanın Rusya tarafından işgaline bağlı olarak uçağın hareketine ve Ukrayna’nın Kırım’a karşı gökyüzünde güvenlik sağlayamamasına bağlı olarak kapatıldı.

Ancak, işgalin başlangıcından beri Rus havayolları Kırım’da faaliyet gösteren Akmescit’teki havaalanına uçuşlar yaparak geçici olarak işgal altındaki bölgede Ukrayna’nın hava sahasını ve devlet sınırını ihlal ediyor.

Erivan
Ermenistan
işgal edilen kırım
Kırım
Bunlara da bakın: