İşgal altındaki Kırım'da siyasi tutsakların sayısı 100'e yaklaştı

24 Ekim 2019, 10:31

Rus işgali altındaki Kırım’da 88’i cezaevinde olmak üzere toplamda 99 siyasi tutsak bulunuyor.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de, 2019’un ilk 9 ayında işgal altındaki Kırım’da yaşanan insan hakları ihlallerinin analizinin yapıldığı bir toplantı gerçekleştirildi. Kırım Tatar Kaynak Merkezinin organize ettiği toplantıya, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov da katıldı.

Başkent Kıyiv’de, dün düzenlenen basın toplantısında konuşan Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi, Kırım Tatar Kaynak Merkezi Genel Başkanı Eskender Bariyev, siyasi tutsakların 80’inin Kırım Tatarı olduğunu bildirdi.

Bariyev, Kremlin’in 11 esirinin, Kırım’da şartlı hapis cezasına çarptırılarak; ya ev hapsinde ya da özgürlüğü sınırlayan farklı cezalar altında bulunduğunu bildirdi. Örneğin, “Veciye Kaşka Davası” kapsamında suçlanan Kazim Ametov’un ayağındaki bileklik, evinin bahçesinden dışarı çıkmasına izin vermiyor.

KIRIM TATAR KAYNAK MERKEZİNDEN KIRIM İLE İLGİLİ ÇARPICI VERİLER

Bununla birlikte Bariyev, diğer teşkilatlar ve aktivistlerin elindeki bilgilerde, siyasi tutsakların sayısının 87’ye ulaştığını bildirdi. Ancak, Ukrayna’da siyasi tutsaklarla ilgili bir yasanın bulunmadığını ve bir insana “siyasi tutsak” tabirinin neye göre uygulandığının belli olmadığını kaydetti.

Bariyev, “Meslektaşlarımızın listelerinde bizim listelerde bulunmayan İgor Kiyaşko, Aleksandr Şumkov ve Viktor Şur’un isimleri var. Çünkü biz Kırım ile ilgisi olan, Kırım’da doğan, çalışan veya Kırım’da tutuklanan siyasi tutsaklardan bahsediyoruz. Bu yüzden bizim verilerimize göre bu sayı 99’dur. ” dedi.

Bariyev’in aktardığına göre; son 9 ay içerisinde Kırım Tatar Kaynak Merkezinin ulaştığı bilgiler şu şekilde; işgal altındaki Kırım’da 80 ev araması, 126 gözaltı (113’ü Kırım Tatarı), 169 sorgu ve 282 tutuklama (196’sı Kırım Tatarı), 578 adil yargılanma hakkının ihlali, 69 siyasi tutsağın da yasa dışı olarak başka tutukevlerine götürüldüğü kaydedildi.

Bunlara da bakın: