İşgal altındaki Kırım'da Numan Çelebicihan anısına edebiyat yarışması: Ant Etkenmen

Güncel
Elvina Khalilova
07 Şubat 2020, 15:03
Elvina Khalilova
07 Şubat 2020, 15:03

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da İstikbal sivil toplum kuruluşu, Kırım Tatar halkının unutulmaz lideri, Kırım Halk Cumhuriyeti hükûmetinin ilk başkanı, Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın kurucularından, Kırım, Litvanya, Polonya ve Belarus Müftüsü, Kırım Tatar halkının andlı şehidi Numan Çelebicihan’a adanan ve “Ant Etkenmen” ismi verilen bir edebiyat yarışması ilan etti.

Yarışma çerçevesinde Numan Çelebicihan’ın eserleri, hayat hikayesi, vatan aşkı gibi temalar kapsamında eserler yarışacak. 6 Şubat 2020 tarihinde başlayan yarışmaya başvurular, Numan Çelebicihan’ın şehadet günü olan 23 Şubat 2020 tarihine kadar devam edecek. Kazanan eserler aynı gün yayımlanacak.

İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM’DA İSTİKBAL SİVİL TOPLUM KURULUŞU

İstikbal sivil toplum kuruluşu, 5 yıl önce Kırım Tatar aktivistler tarafından kuruldu. Örgütün ana görevi, Kırım Tatar dili ve kültürünü yeniden canlandırmak olarak ilan edildi. 

İstikbal daha önce; Ant etkenmen, Kok bayrak, Unutma, Hatıra akşamı, Köbelek ve Bir Zamanda Var Eken adlı etkinlikler düzenlemişti. 

MÜCADELEYLE GEÇEN BİR ÖMÜR: KIRIM TATARLARININ EFSANEVİ LİDERİ NUMAN ÇELEBİCİHAN

1885 senesi “Büyük Sunaq” köyünde doğan Numan Çelebicihan 1908-1916 seneleri arasında İstanbul’da ve St. Petersburg’da Hukuk ve Tıp eğitimi aldı. 1908 senesi Cafer Seydamet ile birlikte Türkiye’de oluşan inkılap hareketlerini yakından takip etti. Kırım Tatar halkının sorunlarına çare bulmak ve çarlık idaresi altında ezilen halkının yaralarına derman olmak için büyük bir gayret ile çalıştı ve bu maksatla “Qırım Talebe Cemiyeti”ni kurdu. 1917 senesinde Kırım, Litvanya, Belarus ve Polonya Müftüsü oldu, “Qırım Müslümanları İcra Komitesi”nin başkanı olarak seçildi. Bu süre boyunca, daha öncesinde olduğu gibi Kırım Tatar halkının teşkilatlanması ve kendi geleceğini eline alabilmesi için çalışmalar yürüttü. Yine aynı sene içerisinde, Aralık ayında Birinci Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın toplanmasında büyük bir rol üstlendi ve Kurultayın idare heyetinin başkanı olarak seçildi. Kurultay’ın çalışmaları sonucunda “Kırım Tatar Halk Cumhuriyeti”nin kurulması için çalışmalar yürütülmesi kararı alındı ve kurulan hükûmetin başkanlığına Numan Çelebicihan seçildi. Kırım’ın Bolşevik kuvvetleri tarafından işgal edilmesi sonucunda Kurultay dağıtıldı ve Kırım Tatarlarının milli liderleri ya tutuklandı ya da Kırım’dan kaçmaya mecbur edildi. Tutuklanan Numan Çelebicihan 23 Şubat 1918 tarihinde Bolşevikler tarafından vahşice öldürüldü ve naaşı Karadeniz’e atıldı.

Çelebicihan, ayrıca şair ve neşirci olarak tanınıyordu. Yazdığı “Ant Etkenmen” şiiri Kırım Tatarlarının milli marşı kabul edildi.

Noman Çelebicihan, Ukrayna’da ve Türkiye’de her yıl şehadetinin yıl dönümü olan 23 Şubat tarihlerinde çeşitli etkinlikler ile anılıyor.