İşgal altındaki Kırım'da kaybolan insanlar Kıyiv'de hatırlatıldı

Haberler
Anife Bilal
26 Nisan 2021, 21:02
Anife Bilal
26 Nisan 2021, 21:02

KrımSOS sivil toplum teşkilatı, işgalden sonra Kırım’da kaçırılan ve hala bulunamayan Kırım Tatarlarına dikkat çekmek için her ay eylem düzenlemeye devam ediyor. Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’deki Rusya Büyükelçiliği binasının önünde, bugün “Dikkat! İnsan Kayboldu” isimli bir eylem düzenledi.

İşgal altındaki Kırım’da kaçırılan ve hala bulunamayan Kırım Tatarlarına dikkat çekmek amacıyla, Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’deki Rusya Büyükelçiliği binasının önünde, her ay düzenlenen protesto eylemlerinin 57’incisi gerçekleştirildi. Eylem düzenleyen KrımSOS teşkilatı aktivistleri, Rus Büyükelçiliği yakınlarında Kırım’da işgalden sonra kaçırılan ve hala kayıp olan 15 kişi hakkında ilan yerleştirdi. Her ilanda kaçırılan kişiler hakkında bilgi veren aktivistler, Rusya Büyükelçisinden söz konusu insanların kaçırılması ile ilgili bilgi talep etmeye davet etti.

Eylemcilerin konu ile ilgili yaptığı açıklamada, bu şekilde insanlara, işgal altındaki Kırım’da meydana gelen insan kaçırma vakaların soruşturulmasından ve suçluları adalete teslim edilmesinden Rus yönetiminin sorumlu olduğunun hatırlatılmak istendiği belirtildi.

KIRIM İŞGAL EDİLDİKTEN SONRA 44 KİŞİ KAÇIRILDI

İşgalci Rusya, Şubat 2014’te Kırım’ı işgal ettikten sonra yarımadada toplamda 44 kişi kaçırıldı. Aralarından 6’sı ölü bulundu (Reşat Ametov, Edem Asanov, Bilâl Bilâlov, Memet Selimov, Osman İbragimov ve Cohar Melâsanov) ve 15’inden bugüne kadar haber alınamadı.