İşgal altındaki Kırım'da kaybolan insanlar için Kıyiv’de eylem düzenlendi

Haberler
Anife Bilal
25 Haziran 2021, 17:10
Anife Bilal
25 Haziran 2021, 17:10

KrımSOS sivil toplum teşkilatı, işgalden sonra Kırım’da kaçırılan ve hala bulunamayan Kırım Tatarlarına dikkat çekmek için her ay eylem düzenlemeye devam ediyor. Aktivistler bu ay Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’deki Rusya Büyükelçiliği binasının önünde, “Zaman İşkencesi” isimli eylem düzenledi.

İşgal altındaki Kırım’da kaçırılan ve hala bulunamayan Kırım Tatarlarına dikkat çekmek amacıyla, Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’deki Rusya Büyükelçiliği binasının önünde, her ay düzenlenen protesto eylemlerinin 59’uncusu gerçekleştirildi. Bugün düzenlenen eylemin ismi “Zaman İşkencesi” oldu. Eylem organize eden KrımSOS teşkilatı aktivistleri, “26 Haziran’da dünyada İşkence Görenlerle Dayanışma Günü kaydediliyor. Bu ayki eylemi özellikle bu güne ithaf ettik çünkü Kırım’da kaçırılan insanların çoğu işkence gördü.” diye anlattı.

“KAYBOLAN İNSANLARIN AİLELERİNE DE İŞKENCE UYGULANIYOR”

Kırım’ın işgalinin ilk kurbanı olan Reşat Ametov’un işkence edilerek öldürüldüğünü hatırlatan aktivistler, “Bize göre, Kırım’da kaçırılan ve hala yerleri tespit edilemeyen insanların aileleri de dayanılmaz işkencelere maruz bırakılıyor. Onlar fiziksel değil manevi acı çekiyor. Bu insanlar yıllardır; yakınlarımız nereye kayboldu? hala hayattalar mı? sorularına cevap alamıyor.” diye belirtti.

KIRIM İŞGAL EDİLDİKTEN SONRA 44 KİŞİ KAÇIRILDI

İşgalci Rusya, Şubat 2014’te Kırım’ı işgal ettikten sonra yarımadada toplamda 44 kişi kaçırıldı. Aralarından 6’sı ölü bulundu (Reşat Ametov, Edem Asanov, Bilâl Bilâlov, Memet Selimov, Osman İbragimov ve Cohar Melâsanov) ve 15’inden bugüne kadar haber alınamadı.