İşgal altındaki Kırım'da askeri geçit töreni yapıldı

25 Haziran 2020, 16:51

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde yönetimi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen askeri geçit töreni düzenledi.

REFERANDUM UĞRUNA HALKIN SAĞLIĞI HİÇE SAYILDI

İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilere karşı elde ettiği zaferin 75’inci yıl dönümünü kutlamak için düzenlenen askeri geçit töreni ilk başta 9 Mayıs tarihinde yapılacaktı. Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle askeri geçit töreni ertelendi. Ancak Kremlin yönetimi salgının bitmesini beklemeden Rusya’da düzenlenecek tartışmalı anayasa değişiklikleri referandumu öncesinde normalden düşük olan kamuoyu destek oranını yükseltmek için 24 Haziran tarihinde güç gösterisi yaptı.

İşgal edilen Kırım’ın farklı kentlerinde de askeri törenler düzenlendi.

TÖRENE KATILANLAR KORONAVİRÜS TEDBİRLERİNİ UMURSAMADI

Salgına rağmen Akmescit (Simferopol) kentinde yapılan törene birçok kişi katıldı. Törene katılanların maske takmadığı ve mesafe kuralına uymadığı dikkat çekti.

Kırım’ın işgalci yönetim temsilcileri sözde Başkan Sergey Aksyonov ve sözde Parlamento Başkanı Vladimir Konstantinov da maske kullanma kuralına uymadı.

Aksyonov’un sosyal medya hesabında paylaştığı fotoğraflara bakılırsa sözde Başkan güvenlik tedbirlerini hiçe sayarak yaşlı savaş gazilerini kutladı.

TANK İZLEYİCİLERİ AZ DAHA EZECEKTİ

İşgalcilerin Akyar (Sivastopol) kentinde düzenlediği askeri tören sırasında bir T-34 tankının manevra yapamadığı ve yanlış yola girerek izleyicilere birkaç metre kala durduğu bildirildi.

Bilindiği gibi, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da askeri geçit töreninin düzenlenmesini protesto etti. Bakanlık yaptığı açıklamada askeri geçit törenlerinin yapılmasının, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun kararları da dahil olmak üzere, Ukrayna’nın mevcut yasaları ve uluslararası hukuku ağır bir şekilde ihlal ettiği belirtildi.


askeri geçit töreni
İşgal Altındaki Kırım
Bunlara da bakın: