İşgal altındaki Kırım'da 4. Kırım Tatar Kitap Fuarı, Şakir Selim anısına düzenlenecek

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Haziran 2022, 16:02
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Haziran 2022, 16:02

Rus işgali altındaki Kırım’ın işgalci yönetiminin baskılarına rağmen Kırım Tatarları ana dillerini ve edebiyatlarını korumak ve geliştirmek için mücadele etmeyi sürdürüyor. Kırım’ın Akmescit (Simferopol) kentinde dördüncüsü düzenlenen Kırım Tatar Kitap Fuarı, 11 Eylül 2022 tarihinde Kırım Tatar şair Şakir Selim’in doğumunun 80’inci yılı anısına ithaf edildi.

Rus işgali altındaki Kırım’da 11 Eylül 2022 tarihinde 4’üncü Kırım Tatar Kitap Fuarı düzenlenecek. Bu seneki fuar, eserleriyle milletinin duygularına tercüman olan Kırım Tatar şair Şakir Selim’in 80’inci doğum gününe ithafen yapılacak. Fuar etkinliği; Nenkecan Kadın Dergisi, Karadeniz Production ve Yeşil Ada Gösteri Salonu tarafından organize edilecek.

Nenkecan Dergisi Başeditörü, ünlü Kırım Tatar gazeteci-yazar Zera Bekirova fuar etkinliğine dair Kırım Haber Ajansına yaptığı açıklamada, etkinlik ile Kırım Tatar dili başta olmak üzere çeşitli dillerde Kırım, Kırım Tatar tarihi, kültürü hakkında yayımlanmış kitapları tanıtmayı amaçladıklarını belirtti. Öte yandan Bekirova, bu organizasyon kapsamında çocuklara ve gençlere kitap okuma sevgisini aşılamayı hedeflediklerini ifade etti.

KIRIM TATAR ŞAİR ŞAKİR SELİM KİMDİR?

Kırım Tatar edebiyatının sürgünde yetişen neslinin en tanınmış simalarından birisi olan şair, yazar, yayımcı ve çevirmen Şakir Selim, 10 Nisan 1942’de Kırım’ın Akşeyh bölgesinin Büyük As köyünde dünyaya geldi. Henüz 2 yaşındayken tüm halkıyla birlikte sürgün edildi.

Ailesi Özbekistan’ın Semerkant vilayetinin Cambay kasabasına yerleştirildi Semerkant Devlet Üniversitesinin Filoloji Bölümünden mezun oldu ve bir süre öğretmenlik yaptı. Ömrünü Kırım Tatar edebiyatının korunması, canlanması ve gelişmesine adadı. 16-17 yaşlarından itibaren şiir yazmaya başlayan şairin ilk şiirleri 1963 yılında Kırım Tatarca çıkarılan “Lenin Bayrağı” gazetesinde neşredildi. Semerkant’ta Kırım Tatar dilinde radyo programları yaptı ve ardından Lenin Bayrağı gazetesinde çalışmaya başladı.

1972’de “Aqbardaq” isimli şiir kitabı yayımlandı. Daha sonra “Duygularım”, “Sevgi Alevi”, “Uyanuv”, “Yellerim Dinle” ve Kırım’da “Tüşünce” ve “Kırımname” isimli şiir kitapları basıldı. Sürgünden sonra birçok şair ve yazar geçim derdi yüzünden şiir yazmayı bırakırken ünlü şair, şiir bayrağını taşımaya devam etti. Eserleriyle halkının duygularına tercüman oldu. Birçok eseri de Kırım Tatar diline çeviren ünlü şair, Kırım ve dünyada çok sayıda ödüle layık görüldü. Vatan Kırım’a dönünce Kırım Tatarca çıkan gazete ve dergilerde yazarlık ve baş editörlük yapan Şakir Selim, 1992 yılında Kırım Tatar Yazarlar Birliği Başkanı oldu. 1997 senesinde “Yıldız” dergisinde başladığı baş editörlük görevini vefatına dek sürdürdü. Ağır bir hastalığın ardından 18 Kasım 2008 günü hayata gözlerini yumdu. 

Şakir Selim 18 Kasım 2008 günü vefat etti - Kırım'ın Sesi Gazetesi
Eserleriyle milletinin duygularına tercüman olan Kırım Tatar şair: Şakir Selim