İşgal altındaki Kırım'a Ukrayna bayrağı gönderildi

Haberler
Anife Bilal
01 Mart 2021, 11:36
Anife Bilal
01 Mart 2021, 11:36

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın idari sınırında, gökyüzünde Ukrayna bayrağı dalgalandı. Ukraynalı ve Kırım Tatar aktivistler tarafından organize edilen eylemin, 26 Şubat Kırım’ın Rus İşgaline Karşı Direniş Günü’ne ithafen düzenlendiği bildirildi.

İşgal altında yaşayan Kırımlılar için mesajlar taşıyan dev Ukrayna bayrağı, 28 Şubat 2021 tarihinde Kırım’ın idari sınırında gökyüzüne gönderildi. Bayrakta, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov ve KTMM Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov’un mesajları da yerini aldı.

EYLEMİN ORGANİZATÖRLERİNDEN RAMAZANOV ANLATTI

Eylemin koordinatörlerinden birisi olan eski siyasi tutsak İsmail Ramazanov, Kırım’a gönderilmeden önce bayrağın Kıyiv’deki Kırım Evinde açıldığını ve isteyen herkesin bayrağın üstünde Kırımlılara göndermek istedikleri mesajları ve dileklerini yazdığını anlattı. Ramazanov, “Çocuklar, ‘Kırım Ukrayna’dır’ mesajlarını yazdı. Türkiye ve Letonya’daki diasporaların temsilcileri de kendileri adına bayrakta bir mesaj yazılmasını istedi. Bu bayrak hem Kırımlıları hem de Ukraynalıları Kırım sorunu etrafında birleştirecektir. Bu mesajlar bize, Kırım’ın işgalden kurtarılması ve siyasi tutsakların özgürlüğe kavuşturulması mücadelesini devam ettirmek için ilham veriyor.” diye belirtti.

KALANÇAK KONTROL NOKTASINDA GÖĞE BIRAKILDI

Uzunluğu 20, genişliği 6 metre olan bayrak balonlar yardımıyla Kalançak kontrol noktasından havaya uçuruldu.