İş birlikçi basın, Kırım Tatar gönüllüyü karaladı

30 Ekim 2020, 21:58

İşgalci yönetimin yardakçılığını yapan ForPost haber ajansı, işgal altındaki Kırım’da koronavirüs (Kovid-19) hastalarına yardım eden Kırım Tatar gönüllü Alime Hayredinova’ya karşı karalama kampanyası başlattı. İş birlikçi Akyarlı (Sivastopol) haber sitesi ForPost, Hayredinova’yı Kovid-19 hastaları üzerinden para kazanmakla itham ediyor.

Rus işgalci yönetimin kontrolündeki ForPost isimli Akyarlı (Sivastopol) haber sitesi, 27 Ekim 2020 tarihinde, koronavirüs hastalarına gönüllü olarak yardımcı olan Kırım Tatarı Alime Hayredinova’yı karalayan bir haber yayımladı. Haberi hazırlayan muhabir, Alime Hayredinova’yi Kovid-19 hastalarının çaresizliği üzerinden para kazanmakla suçladı.

KIRIM’DA KOVİD-19 HASTALARINA GÖNÜLLÜ OLARAK YARDIM EDİYORDU

Akmescit (Simferopol) sakini, üç çocuk annesi Alime Hayredinova, eylül ayının başında yeni tip koronavirüs hastalığını geçirdikten ve Kovid-19 hastalarının başına gelen tüm sorunları şahsen yaşadıktan sonra bir gönüllü olarak Kovid-19 hastalarına yardımcı olmaya başladı. Hayredinova, sosyal medyada hastalığı ve gördüğü tedavi hakkında bilgi paylaşan ilk Kırım Tatarlarından biriydi. Daha sonra zor durumda olan koronavirüs hastalarına yardım etmeye başladı. Takipçi sayısı arttıkça insanlar Hayredinova’dan iğne ve serum takabilen hemşire, ilaçları bulma, ambulans tarafından hastaneye götürülen hastaların yerini tespit etme konularında yardım istemeye başladı. Alime’nin telefonu hiç susmuyordu. Kırım’daki koronavirüs hastaları çoğu zaman gerçek ve karşılıksız yardımı Alime Hayredinova’dan alıyordu. 

HASTANEDE YER YETMEDİĞİ İÇİN HASTALAR EVLERİNDE TEDAVİ OLUYOR

Bilindiği gibi, işgal altındaki Kırım’da hastanelerde Kovid-19 hastaları için yatak yetmiyor. Çağrılara gelen ambulanslar, hastaları hastanelere götürmüyor, hastalara sadece reçete yazılıyor. Hastalar kendi başının çaresine bakmak zorunda kalıyor. Zor duruma düşen insanlara yardım etmek için gece gündüz çalışan gönüllüler, hemşirelerle iletişim kurarak yüzlerce insana, doktorların önerdiği tedaviyi almaları konusunda yardımcı oldular.

RAHATSIZ OLAN İŞGALCİLER ÇİRKİN HABER YAYIMLADI

Bu durum Kırım’ın sözde Sağlık Bakanlığını ve diğer sağlık kurumlarını rahatsız etti. 27 Ekim 2020 tarihinde ise Akyarlı (Sivastopol) haber sitesi ForPost, Kırım Tatar gönüllüleri karalayan, özellikle de Alime Hayredinova’yı hedef gösteren “Kovid Ticaret: Sağlık çalışanları salgında para kazanmayı başarıyor” başlıklı iğrenç bir haber yayımlandı. Haber Aleksandra Radçenko isimli sözde muhabir tarafından hazırlandı. 

İlgili haberde Kırım Tatar gönüllü Alime Hayredinova, “hemşireler koordinatörü”, onun insanlara gönüllü olarak sağladığı yardım ise “servis” olarak adlandırıldı.

ALİME HAYREDİNOVA: BUNDAN SONRA KİMSEYE YARDIM EDEMEM

Gönüllü yardımını karalayan haberden sonra Alime Hayredinova, 29 Ekim’de sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada artık kimseye yardım etmeyeceğini bildirerek, “Şu an acı hissediyorum… Adaletsizlik ve sahte dünyadan kaynaklanan acı ve hayal kırıklığı… Halkımın her gün verdiği kayıplardan dolayı acı hissediyorum… Herkese yardım edecek gücüm olmadığı için çok üzgünüm… Çok çaba gösterdim. Herkesi dinledim, herkese doktora başvurmalarını, beklememelerini ve kafalarına göre ilaç almamalarını tavsiye ettim. İnsanların bana teşekkür etmesi, olumlu şeyler söylemesi beni gönüllü olmaya motive ediyordu. Tanımadığım insanların sorunlarını çözmek için ailemi ve üç çocuğumu ikinci plana ittim… Kendim hala tamamen iyileşemedim, çocuklar ve eşimin tedavileri hala devam ediyor. Ama bugün artık yeter diyorum. Maalesef hiçbir şeyi değiştiremiyorum. Ben başkasının, halkımın acısına karşı çok duyarlıyım. Artık gönüllü yaptığım işe son veriyorum… Bundan sonra size yardım edemeyeceğim için beni affedin…” ifadelerini kullandı.

YAYIMLANAN HABER ALİME HAYREDİNOVA’NIN ONURUNU KARALIYOR

Kovid-19 hastalarına yardım eden gönüllerini karalayan haber büyük tepkiye neden oldu. Sosyal medya kullanıcıları gazeteden habere ilişkin yalanlama yayınlamasını ve özür dilemesini talep etti. Haberi değerlendiren avukat Riana Osmanova, bu tür haberlerden dolayı gazeteye iftira nedeniyle dava açılabileceğini belirtti.

Avukat, “Kayıtsızlıkla karşı karşıya kalan Alime, insanlara kendi başına gelen sorunları çözme konusunda yardım ediyordu. Sağlık Bakanlığı acil hattını arıyor, Kırım Başkanına mektuplar yazıyordu. Bu şekilde onlara yardım için başvuran insanları kurtarmaya çalışıyordu. Alime hastalık durumunda nereye başvurulacağı, nasıl davranılacağı konusunda bilgi paylaştı. Yani karşılıksız bilgilendirme faaliyetlerinde bulundu! Haber yazarının ‘hemşire servisi’ oluşturma ve bunun için para alma suçlamaları Alime Hayredinova’nın onur ve haysiyetini karalıyor. Gazetede ileri sürülen iddiaları doğrulayan bilgiler mevcut değil  ve olamaz. Haberde yazılanlar tamamen bir saçmalık. İnsan yardıma hazır hemşirelerin telefon numaralarını bir araya toplayarak şartsız olarak insanlarla paylaşmış. Bunun için gönüllü olarak resmi bir kayıt yaptırmaya gerek yok.” diye bildirdi.

KIRIM’DAKİ GERÇEK VERİLER GİZLENİYOR!

İnsan hakları savunucuları, Kırım’da işgalcilerin açıkladığı koronavirüs vaka sayısının gerçeği yansıtmadığı, gerçek vaka sayısının, resmi verilerin çok üzerinde olduğunu ifade ediyor.

İLAÇ YETERSİZLİĞİ YAŞANIYOR

Öte yandan sivil aktivistler, sosyal medyada yaptıkları açıklamalarda, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının her geçen gün arttığını, Kırım’daki tüm hastanelerin dolu olduğu ve hastalar için ilaç eksikliğinin yaşandığı duyurdu.

KTMM BAŞKANI ÇUBAROV’DAN KIRIM İÇİN İLAÇ YARDIMI ÇAĞRISI

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, 24 Ekim 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, Kırım’daki koronavirüs salgınının hızla yayıldığına dikkat çekerek, “İşgal altındaki Kırım’ın hastane ve eczanelarinde Kovid-19 tedavisi için en gerekli olan ilaçlarla ilgili sürekli bir sıkıntı yaşanıyor.” ifadelerini kullandı. 

Çubarov ayrıca Kırım’da eksik olan ilaçların sağlanması konusunda yardımcı olma çağrısında bulundu.


Kırım
Kırım Tatarları
KORONAVİRÜS
Bunlara da bakın: