İrlanda'da işgal edilen Kırım'daki baskılar anlatıldı

Güncel
Anife Bilal
31 Aralık 2019, 12:47
Anife Bilal
31 Aralık 2019, 12:47

Kırım Tatar avukat Lilya Gemeci, Dublin’de her yıl insan hakları kuruluşu Front Line Defenders tarafından düzenlenen konferansta işgal edilen Kırım’daki insan haklarının durumunu anlattı.

Lilya Gemeci eski Sovyetler Birliği ülkeleri; Belarus, Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan, Ukrayna ve Rusya’dan gelen insan hakları savunucularından oluşan çalışma grubuna dahil edildi. Grup çerçevesinde insan hakları savunucularının çalışmalarındaki başlıca tehditler ve bu tehditlere karşı koruma programları ele alındı. 

Oturum sırasında konuşan Gemeci işgal edilen Kırım’daki durumu anlatırken, “Kırım’da şu an 63 siyasi tutsak alıkonuluyor, bunlardan 3 insan hakları savunucusu. Emir Üsein Kuku Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) tarafından vicdan mahkumu olarak kabul edildi. Ayrıca Kırım Dayanışması Sivil Teşkilatı Koordinatörü Server Mustafayev ve Riza İzzetov.” diye belirtti.

“RUSYA TERÖRLE MÜCADELE YASALARINI SİYASİ BASKI ARACI OLARAK KULLANIYOR”

Gemeci, Kırım’daki insan hakları savunucularının “terör” ve “aşırılık”” suçlamalarıyla çok büyük hapis cezalarına çarptırılabileceğine dikkat çekerken, “Rusya’daki terörle mücadele yasaları bugün baskı aracı olarak kullanılıyor.” dedi. Ayrıca Gemeci, çalışmalar çerçevesinde insan hakları savunucularının özellikle Rusya’daki baskıcı yöntemlerle mücadele etme yöntemlerini tartıştığını belirtti.

Olayların geniş kitlelere duyurulmasında sosyal medyanın kullanıldığını belirten Gemeci, “İlk önce olayların duyurulması gerekiyor. Olayın geniş kitlelerine duyurulması bir bakıma sosyal ağlarda meydana gelen saldırılara ve cezai kovuşturmalara karşı bir bağışıklık sağlıyor.” dedi.