İnsan hakları savunucuları: Kırım'ın hapishanelerindeki şartlar koronavirüsün yayılma riskini artırıyor

05 Haziran 2020, 16:02

Kırım İnsan Hakları Grubu’nun da dahil olduğu Sivil Toplum Örgütleri Koalisyonu, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komitesine özel bir beyanname sundu. Söz konusu belgede, işgal edilen Kırım’da meydana gelen insan hakları durumuna ilişkin bilgilere yer verildi.

KIRIM’DAKİ HAPİSHANELERDE KORONAVİRÜS SALGINI ŞÜPHESİ

Beyanname metninde, Kırım İnsan Hakları Grubu, komitenin dikkatini özellikle Kırım’daki cezaevlerindeki ve tutukevlerindeki koronavirüs (Kovid-19) durumuna çekti.

Söz konusu metinde, “Kovid-19’un yayılmasını önlemek amacıyla Kırım’daki cezaevlerinde ve tutukevlerinde bir dizi tedbir alındı. Ancak Kırım İnsan Hakları Grubunun gerçekleştirdiği gözlem sonucunda tespit edilen durum ciddi endişe yaratıyor. Örneğin, alıkonulan insanların anlattığına göre, ‘Rusya Federal Ceza Uygulama Servisi (FSİN) Kırım Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) Müdürlüğü 1 numaralı tutukevinde’ karantina hücresi organize edildi. 6 kişilik olan bu hücreye Kovid-19 veya Akut Solunum Viral Enfeksiyonu semptomları taşıyan insanlar yerleştiriyor.” denildi.

“AKMESCİT’TEKİ TUTUKEVİ DOLUP TAŞIYOR”

İnsan hakları savunucuları, hücredeki şartların sıhhi kurallara uymadığını, Kovid-19 şüphesi olan tutuklulara test yapılmadığını ve kişisel koruma malzemelerinin sağlanmadığını vurguladı. Yapılan açıklamada, “Akmescit’teki tutukevi dolup taşıyor… İşgalci mahkemeler hala insanlar hakkında tutuklama kararları almaya devam ediyor. Bu durumda Kovid-19’un yayılma risklerini artırıyor.” ifadeleri kullanıldı.

İnsan Hakları Savunucuları ayrıca Ukrayna vatandaşlarının işgal edilen Kırım’dan Rusya’ya sevk edilmeye devam ettiğini belirterek, “Sevk edilme süreci kötü şartlarda ve yemek verilmeden yapılıyor.” diye kaydetti.


insan hakları
İşgal Altındaki Kırım
KORONAVİRÜS
Bunlara da bakın: