İnsan hakları örgütleri: Ukrayna ve uluslararası toplumunun çabaları, işgal altında bulunan yarımadadaki ihlalleri durdurmak için yetersiz kalıyor

Haberler
Anife Bilal
04 Eylül 2021, 19:16
Anife Bilal
04 Eylül 2021, 19:16

Rus işgali altında bulunan Kırım’da, son iki günde, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal de dahil olmak üzere 5 Kırım Tatarı alıkonuldu. Ukrayna’daki insan hakları örgütleri, işgalci yönetimden yasa dışı alıkonulan Kırım Tatarlarını serbest bırakmasını talep etti.

Ukrayna’da faaliyet gösteren insan hakları örgütleri, işgal altındaki Kırım’da son iki günde düzenlenen baskınlar ve alıkonulmalarla ile ilgili açıklama yayımladı. Açıklamada, “İşgalci yönetiminin söz konusu eylemleri zorla kaybetme olarak sınıflandırılabilir, çünkü kolluk kuvvetleri gözaltına alınan kişiyi akrabaları ve avukatları ile iletişim kurma araçlarından mahrum bırakıyor, bunun sonucunda sağlıkları ve yaşamları için ciddi bir tehdit oluşuyor. İşgalin devam ettiği yıllar boyunca Birleşmiş Milletler (BM) Ukrayna Gözlem Misyonu ve insan hakları örgütleri Kırım’da 40’tan fazla zorla kaybetme vakasını kayda geçirdi.” denildi.

İnsan hakları savunucuları işgal altındaki Kırım’da düzenlenen aramaların çoğunun Kırım Tatarlarının evlerinde yapıldığını ve 85 Kırım Tatar siyasi tutsağın Rusya tarafından yasa dışı olarak alıkonulduğunu hatırlattı.

KIRIM’DAKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİ ARTIYOR

Toplu baskınların Kırım Platformu Açılış Zirvesinden sonra düzenlendiğine dikkat çeken insan hakları savunucuları, “Kırım’daki yasa dışı aramaların, insan kaçırmaların ve siyasi tutsaklarının sayısının devamlı artması, Ukrayna ve uluslararası toplumunun çabalarının, işgal altında bulunan yarımadadaki ihlalleri durdurmak için yetersiz kaldığını gösteriyor. Rusya uluslararası hukukunu göz ardı etmeye devam ediyor, bu nedenle, Kırım’da hukukun üstünlüğünün ve insan onuruna saygının yeniden kazanılması ancak yarımadanın işgalden kurtarılması durumunda gerçekleşebilir.” ifadeleri kullandı.

İnsan hakları savunucuları, Rusya’dan Kırım Tatarları Eldar Odamanov, Aziz Ahtemov, Asan Ahtemov, Şevket Useinov, Nariman Celal’in ve diğer Ukrayna vatandaşı siyasi tutsakları serbest bırakmaya ayrıca Kırım’daki baskılara son vermeye talep etti. Yanı sıra insan hakları savunucuları uluslararası toplumuna işgalci devlet Rusya’ya uygulanan baskıyı artırma çağrısında bulundu.

Bilindiği gibi işgal altındaki Kırım’da,  3 ve 4 Eylül günleri içinde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in yanı sıra 4 Kırım Tatarı daha alıkonuldu. Beş Kırım Tatarının alıkonulduğu yer hala bilinmiyor. Öte yandan alıkonulan Kırım Tatarlarının bulunduğu yeri öğrenmek için FSB binası önünde toplanan Kırım Tatarlarına işgalci güçler müdahale etti. Yaşlılar ve kadınlar dahil yaklaşık 40 kişiyi alıkoyan Rus işgalcilerin, bir Kırım Tatarını da darp ettiği öğrenildi. Gözaltına alınanlar arasında Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlâyev’in de olduğu aktarıldı.